Engelli vatandaşlara otomobillerde vergi avantajı

Maliye Bakanlığı, Engelliler Haftası dolayısıyla, engelli vatandaşlara özel bir vergi rehberi hazırladı. Hazırlanan rehberde motorlu taşıtlar için de vergi avantajları yer alıyor.

Gelir Vergisi Kanunu ile düzenlenen engellilik indirimi ile engelli vatandaşlara engellilik derecelerine göre ücretlerinde de vergi indirimleri sağlanacak.

Engelli araçlara gümrük muafiyetleri

Türkiye’den alınan veya ülkemize ithal edilen araçlarda engelli vatandaşlara belli şartlarla özel indirimler sağlanıyor. Ayrıca motorlu ve motorsuz araç koltukları, bisikletler, motorlu kara nakil vasıtaları, motosiklet, motor hacmi 1600 cc’ ye kadar olan otomobillerde vergi indirimleri engelli veya malulün 3.dereceye kadar yakını olan bir sürücüye veya istihdam edilen bir sürücü tarafından kullanılan araçlara tanınıyor.

Bu araçların yedek parça, aksesuarlar ve bunların bakım, kontrol, ayarlama ya da tamiri için gerekli olan ekipmanlar da muafiyet kapsamında olacak.

Engelli araçlarına ÖTV muafiyeti

Yurt içinden alınan araçlarda engelli vatandaşlarımıza ÖTV avantajı sağlanıyor. Engellilik derecesi %90 ve üzerinde olan kişilerin taşıt alımlarında 5 yılda bir olmak üzere ilk alım ÖTV’den muaf tutuluyor.

Engellilik derecesi yüzde 90 altında olanlar da bizzat kullanmak üzere engelli durumuna uygun satın alacakları araçlarda bu muafiyetten yararlanabilecekler.

Engelli araçlarına Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV)

Motorlu Taşıtlar Vergisi’nde de engelli vatandaşlara muafiyetler sunuluyor. Engellilik oranı yüzde 90 ve üzeri olan vatandaşlar otomatik olarak MTV’den muaf sayılıyor. Derecesi yüzde 90 altında olanlar durumlarını sağlık raporuyla belgeledikleri takdirde kayıtlı ve tescilli araçları için engelliler için  Motorlu Taşıtlar Vergisi muafiyetinden yararlanabiliyorlar.

KDV kanununda engelli vatandaşların araçları için özel bir muafiyet veya indirim ise bulunmuyor.

Engelli vatandaşlar için diğer vergi indirim ve muafiyetleri

Kaynak: AA

Kaynak: AA

Otomobiller için değilse de, engelli vatandaşların eğitimleri, meslekleri, günlük hayatta ihtiyaç duydukları her türlü araç gereç ve bazı yazılımlar KDV’den muaf tutuluyor. Örneğin görme engelliler için kullandıkları baston, yazı makinesi, kabartma klavyeler, sesli kitap gibi, ortopedik engellilerin kullandıkları protez cihazlar gibi araçlar engelliler için KDV muafiyeti kapsamında.

Engelli vatandaşlar için bir diğer vergi muafiyeti emlak tarafında oldu.Türkiye’de, 200 m2’yi geçmeyen mesken ve tek meskende hisseye sahip engelliler, indirimli bina vergisi uygulaması ile sıfır vergi avantajından yararlanabiliyorlar.

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar