Hizmet Teklifi AlAraç Sat

Hemen Sat

Tasit.com İş Ortaklarından
anında teklif al, aracını hemen
nakite çevir!

Hemen Sat

Ücretsiz İlan Ver

Hemen ilan ver, ilanın bir çok sitede
ücretsiz yayınlansın, milyonlarca kişiye
ulaşsın!

Ücretsiz İlan Ver

Hızlı İlan Ver

Sadece 3 adımda ilanını ver,
anında yayyınlansın!

Hızlı İlan Ver

Ehliyetsiz araç kullanma cezası 2017

Ehliyetsiz araç kullanmanın cezası zannedildiği gibi tek bir rakam değil. Kimi durumda ceza sadece sürücüye değil, aracın sahibine de kesiliyor. Ne şekilde ehliyetsiz araç kullanıldığına göre cezalar da değişiyor. İşte yasaya göre ehliyetsiz araç kullanma cezaları:

Ehliyetiniz varken ehliyetsiz araç kullanma cezası

Trafik Ceza Kanunu’nun 44. Maddesi 1/b’ye göre eğer ehliyetiniz varsa fakat sürüş sırasında yanınızda değilse, denetimlerde sorulduğunda gösteremezseniz veya göstermeyi reddederseniz bu şekilde ehliyetsiz araç kullanma cezası 206,50 TL. Peşin öderseniz 155 TL. Bu durumun ceza puanı ise 5 ceza puanı.

Ehliyetsiz araç kullanma cezası

Ehliyetsiz araç kullanmanın cezası, 2017’de Trafik Ceza Kanunu’nun 36.maddesi 3a şıkkına göre 1.763 TL, peşin öderseniz 1.322 TL dir. Eğer kullandığınız aracın sahibi siz değilseniz, sahibine de tescilli plaka üzerinden aynı miktarda ceza kesiliyor.

Ehliyet iptal edildiği halde araç kullanmanın cezası

Trafik Ceza Kanunu’nun 36.maddesi 3c maddesine göre ehliyetiniz iptal edildiği halde araç kullanmanız halinde 1763 TL para cezası var. (Peşin ödeme 1322 TL) Ehliyet iptal edildiği halde araç kullanırsanız araç kullanmaktan da men edilirsiniz. Eğer araç sahibi siz değilseniz aracının kullanılmasına izin veren araç sahibine de plaka üzerinden aynı miktarda ceza kesiliyor.

Ehliyetiniz geçici olarak geri alınmışken araç kullanmanın cezası

Ehliyetiniz bir nedenle geçici olarak veya tedbiren geri alındıysa ve bu durumda araç ehliyetsiz kullanırsanız, Trafik Ceza Kanunu’nun 36.maddesi 3b kısmına göre araç kullanmaktan men edilir ve 1.763 TL (peşin 1.322 TL) para cezası ödersiniz. Eğer kullandığınız araç sizin değilse de, aracı kullandıran araç sahibine tescil plakası üzerinden aynı miktarda ceza kesiliyor.

Araç sınıfına uygun ehliyet olmadan araç kullanma cezası

Trafik Ceza Kanunu’nun 39. Maddesi 2.fıkrasına göre ehliyet sınıfınıza göre sürmeye yetkiniz olmayan araçları sürmeniz halinde hem size hem de aracı size kullandırtanlara ceza yazılıyor. 2017 itibariyle bu rakam 727 TL, peşin öderseniz 545 TL. Araç sizin değilse, araç sahibine de tescil plakasına göre aynı miktarda ceza kesiliyor ve aracı kullanmaktan men ediliyor. Bu durumun ceza puanı ise 20 ceza puanı.

2017’de ehliyet yenileme ücretleri ile trafik cezası fiyatlarını da ilgili haberlerimizden öğrenebilirsiniz.

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar