Ehliyet için yeni sağlık şartları

Ehliyet alacaklar için aranan sağlık şartları yeni ehliyet yönetmeliği ile beraber değişti. Yeni yönetmeliğe göre IQ düzeyi 79’un altında olan (zeka geriliği), bunama sorunu, duygu, heyecanı ve düşünceyi bozan sürekli bir hastalığı olan sürücüler ehliyet alamayacak. 2016 yılında ehliyet sınavı sağlık kontrolleri daha kapsamlı olacak ve ehliyet verilmeyen hastalıkların listesi genişletilecek.

sağlık raporu

Ehliyette sağlık kontrolü daha kapsamlı olacak

Resmi Gazete’de yayınlanan yeni yönetmeliğe göre, ehliyet için başvuran sürücü adaylarının sağlık kontrolleri; Sağlık Bakanlığı‘na ve üniversitelere bağlı sağlık tesisleri, aile sağlığı merkezleri ve Sağlık Bakanlığı’nca ruhsatlandırılan özel sağlık kuruluşlarında görevli tabip veya uzman tabip tarafından yapılacak.

Ehliyet verilemeyecek durumlar:

Yayınlanan yönetmelikte ehliyet almayı engelleyen hastalıklar ayrıntılı olarak açıklandı. Yönetmeliğe göre;

– Zeka geriliği (IQ düzeyi 79 ve altı)

– Bunama, bilinci, duygu ve heyecanı bozan sürekli bir hastalık veya ilaç kullanımı

– Alkol bağımlılığı

– Uyuşturucu bağımlısı veya kullanan

– Hayati organlarda organ yetmezliği, olanlara ehliyet verilmeyecek. Bazı hastalıklarda ise ehliyet, uzman doktor raporuna göre verilecek.

Renk körlüğü olanlar ehliyet alabilir mi?

Renk körlüğü olan sürücü adayları, herhangi bir koşul aranmadan ehliyet alabilecektir. İki gözünde pitozisi olan ve diplopi ile paralitik şaşı olanlar ise ehliyet alamayacak.

ehliyet göz muayenesi

Gece körlüğü olanlar ehliyet alabilecek mi? 

Gece körlüğü sorunu olanlar belli kısıtlamalar ile ehliyet sahibi olacaklar. Gece körlüğü ehliyette belirtilecek ve gün doğumundan 1 saat sonra ve gün batımından 1 saat öncesine kadar araç kullanabilecekler.

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar