Ehliyet hakkınız yanmasın! Son gün 29 Mayıs

Ehliyet sınavında başarılı olup da hala ehliyet sertifikanızı almadıysanız, bu işlem için son gün 29 Mayıs. 2013 yılında çıkarılan yönetmelikle ehliyet almaya hak kazananlara, sertifikalarını ehliyete dönüştürmeleri için 2 yıl süre tanınmıştı.

Ehliyet başvurusu için son gün

Yaklaşık 1 milyon 100 sertifikanın ehliyete dönüştürülmesi için son gün bu Cuma günü.  29 Mayıs’a kadar trafik müdürlüklerine müracaatta bulunan sürücüler ehliyetlerini alabilecekler. Eğer yönetmelik öncesi dönemden kalan sertifikanız varsa, ehliyete dönüştürebilmeniz için bu son şans çünkü eğer başvuruda bulunmazsanız kazanmış olduğunuz halde ehliyet sınavına yeniden girmeniz gerekiyor.

Stajyer ehliyete kalmak istemiyorsanız son şans

Dahası stajyer sürücülük resmi olarak 1 Ocak 2016 tarihinde başlayacak. İSKEF Başkanı Murat Tekin konuyla ilgili şunları söyledi: “Stajyer ehliyet kapsamına girmek istemeyenlerin, 1 Ocak 2016’ya kadar ehliyetlerini çıkartmış olması lazım. Yeni müracaat edecek ve stajyerliğe kalmak istemeyen adayların, 27 Haziran, 22 Ağustos ve 10 Ekim’de yapılacak sınavlardan birisine muhakkak girmesi gerekiyor. Bu sınavlara giren adaylar en erken 1 Ocak tarihinden önce ehliyet alabilecek ve stajyerliğe kalmamış olacak. Bu nedenle sürücü kurslarına devam eden adayların stajyer konumuna girmemek için bu tarihlerdeki sınavlardan birisine mutlaka müracaat etmesi önemli.”

Ehliyetlere getirilen yeniliklerin tümüne şuradan ulaşabilirsiniz. Yeni ehliyetlerle ömür boyu geçerli ehliyet kavramının da sona erdiğini hatırlatalım. Tüm sürücüler 5 ile 10 yılda bir ehliyetlerini yenileriyle değiştirmek zorunda kalacaklar.

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar