Direksiyon sınavında arabasını tanımayan ehliyet alamayacak

Direksiyon sınavı sırasında arabasını tanımayan sürücü adayı ehliyet alamayacak. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından getirilen yeni düzenlemeye göre direksiyon sınavı sırasında sürücü adayına aracın teknik özellikleri sorulacak. Teknik özellikleri bilemeyen aday ehliyeti alamayacak.

Aracın kaputu açılacak, parçalar sorulacak

araç kaputu, araba motoru

Yeni yönetmelikle direksiyon sınavı 30 dakikadan 35 dakikalığa çıkarıldı. Bu 5 dakikalık farkta ise aracın kaputu açılacak ve sürücü adayından, aracın yağ ve su koyma yerlerini, akünün yerini gösterecek. Sürücü adayından stepnenin yerini bilmesi ve lastik basınçlarını da kontrol etmesi istenecek.

Sürücü adayı sorguya çekilecek

Sınav esnasında sürücü adayından; lastiklerin havasına bakması, el ve ayak frenlerinin yerlerini göstermesi, aracın bütün lambalarını açıp kapaması, yağ ve su göstergelerini göstermesi ve hangi durumlarda tehlikeli olduğunu bilmesi istenecek. Bunların yanında aracın kaç vitesli olduğunu, yakıt durumunu, direksiyon kontrollerini bilmesi istenecek.

sürücü adayı

14 soru sorulacak

Bu testler direksiyon sınavı başlamadan önce 5 dakika yapılacak. Sürücü adayına 14 soru sorulacak. 14 sorudan 5’ine cevap veremezse sınavına son verilecek ve ehliyet alamayacak.  Sınavdan geçmeyen sürücü adayı yeniden başvuru yapacak ve yeniden ehliyet kursuna gidecek. Bu durum sürücü kurslarını da etkileyecek. Öğrencisi başarısız olan sürücü kursu ceza alacak.

Ani fren testi de geliyor

ani fren testi

Yeni sınav yönetmeliğine göre sürücü adayı direksiyon sınavındayken ani fren yapması istenecek.

Yönetmeliğe göre stop etme hakkı arttırıldı. Sürücü adayının kalkışta bir kez stop etme hakkı değiştirilmezken sürüş esnasındaki stop etme hakkı birden ikiye çıkarıldı.

Tek hamlede park etme

Sürücü adaylarının en çok korktuğu geri geri tek hamlede park etme kuralı yönetmelikle beraber kesinleşti. Sürücü adaylarından direksiyon sınavı esnasında geri geri iki duba arasına park etmesi istenecek.

Otomatik vites ehliyeti

otomatik vites ehliyeti, B1 sınıfı ehliyet

Sürücü adayları isterlerse direksiyon sınavı sırasında otomatik vitesli araç kullanabilecek. Sınav sırasında otomatik vitesli araç kullanan sürücünün ehliyeti B1 sınıfı olacak. Manuel vitesli araç kullanırsa ceza alacak.

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar