Hizmet Teklifi AlAraç Sat

Hemen Sat

Tasit.com İş Ortaklarından
anında teklif al, aracını hemen
nakite çevir!

Hemen Sat

Ücretsiz İlan Ver

Hemen ilan ver, ilanın bir çok sitede
ücretsiz yayınlansın, milyonlarca kişiye
ulaşsın!

Ücretsiz İlan Ver

Hızlı İlan Ver

Sadece 3 adımda ilanını ver,
anında yayyınlansın!

Hızlı İlan Ver

Deneyimi Olmayana Ehliyet Yok

1 Ocak 2016 tarihinde girecek olan yeni trafik yönetmeliği bir çok yenilik getiriyor. Bunlardan biride otobüs, minibüs gibi büyük araç ehliyeti almak isteyenleri yakından ilgilendiriyor.

Yeni Trafik Yönetmeliği

Ehliyet alma sistemini değiştirecek olan yeni trafik yönetmeliğine göre otobüs gibi büyük araç kullanmak isteyen sürücülerin E sınıfı ehliyet almadan önce B sınıfı ehliyet almaları gerekiyor. B sınıfı ehliyetini alan sürücü daha sonradan tekrar direksiyon sınavına girerek E sınıfı ehliyetini alabilir.

B sınıfı ehliyet alan sürücü artık minibüste kullanamayacak.  16+1 minibüs kullanmak için D1 minibüs ehliyeti alması gerekiyor.

Yeni Ehliyetler için 10 Aralık Son Gün

Yönetmelik 10 Aralık 2015’ten sonra geçerli. Yani 10 Aralık 2015’e kadar B sınıfı ehliyete başvuranlar 16+1 minibüs kullanabiliyor. Aynı zamanda B sınıfı ehliyete gerek duymadan E sınıfı ehliyete de 10 Aralık 2015’e kadar başvurulabilinir. 10 Aralık tarihinden sonra ehliyete başvuranlar yeni yönetmeliğe göre ehliyetlerini alacaklar.E Sınıfı Ehliyet

Motosiklet Ehliyetleri de Çeşitlenecek

Yeni yönetmeliğe göre motosiklet ehliyeti de çeşitlenecek. Motosiklet ehliyeti almak isteyenler önce en düşük hacimli motor ehliyeti alacak. Sonradan motor hacmini yükseltecek.

Ehliyette Yazılı Sınav Yok

B sınıfını ehliyetini alıp D1 sınıfı yada E sınıfı ehliyet almak isteyen biri tekrar yazılı sınava girmeyecek. D1 veya E sınıfı ehliyetin direksiyon derslerini alıp direksiyon sınavına girecek. Motosiklet ehliyetinde de aynı kural geçerli. Daha yüksek cc’li ehliyet almak isteyen sadece direksiyon sınavına girecek.

Yeni yönetmeliğe göre büyük araç kullanacaklara ve büyük cc’li motosiklet kullanacaklara önceden deneyim sağlayarak sürücü hataları ve kazaları azaltmak hedefleniyor.

 

 

 

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar