Hizmet Teklifi AlAraç Sat

Hemen Sat

Tasit.com İş Ortaklarından
anında teklif al, aracını hemen
nakite çevir!

Hemen Sat

Ücretsiz İlan Ver

Hemen ilan ver, ilanın bir çok sitede
ücretsiz yayınlansın, milyonlarca kişiye
ulaşsın!

Ücretsiz İlan Ver

Hızlı İlan Ver

Sadece 3 adımda ilanını ver,
anında yayyınlansın!

Hızlı İlan Ver

Çin Avrupa Birliğini lüks otomobillerde yüksek vergilerle tehdit ediyor

Dünyanın en büyük otomobil pazarıyla ticari bir savaş başlatmak, otomotiv endüstrisinin güçlü olduğu ve en önemli otomobil markalarına ev sahipliği yapan Avrupa Birliği ülkeleri için çok da mantıklı olmayabilir.

Fakat şu anda yaşananlar tam olarak bu doğrultuda ilerliyor. Avrupa Birliğ’nin Çin Malı güneş panellerine gümrük vergisini artırması, Dünya’nın en kalabalık ülkesini sinirlendirdi ve Avrupa Birliğinden ithal edilen şaraplar için anti damping araştırması başlattı.

Çin, şu sıralar Avrupa Birliğini, bu ticari anlaşmazlığı lüks otomobillere götürmekle tehdit ediyor.  İki  büyük güç arasındaki bu gerilim lüks otomobillerin fiyatlarını yükselterek, satışları da önemli ölçüde baltalayabilir.

Avrupa kaynaklarına ve Financial Times’ın ifadesine göre, Çin Hükümeti’nin Avrupa Birliği’nden ithal edilen lüks otomobillerle ilgili Brüksel’e resmi bir şikâyette bulunacağı söyleniyor. Eğer Çin, gümrük vergilerini artırırsa, bundan en fazla etkilenecek olanlar, Çin’de en fazla aracı bulunan Alman üreticiler olacak.

Avrupa Komisyonu yetkilileri Çin’in bu girişimini doğrulamakla beraber, tehdidin boyutlarını tam olarak kestiremediklerini de ifade etmişler.  Tam olarak otomobil pazarını mı hedef aldıklarını yoksa diğer alanlarda ticari avantaj kazanmaya mı çalıştıkları bilinmiyor.

Çin’de yeni yeni gelişen lüks otomobil pazarı, ülkeyi otomobil üreticileri için bir hazine haline getirmiş bulunuyor.  BMW, Mercedes-Benz ve Audi gibi Alman markaları başı çekiyor, fakat Porsche, Ferrari, Lamborghini, Jaguar ve Land Rover da Çin’deki genişleyen bu pazardan yararlanıyorlar.

Geçen yıl, Avrupa Otomotiv Endüstrisi Birliği (ACEA) kayıtlarına göre Avrupa Birliği’nden Çin’e 500.000 binek otomobil ihraç edilmiş. Otomobiller için Çin’in şu anki gümrük vergisi %25  ve Çin- Avrupa arasındaki karşılıklı ticaretin hacmi  433.7 milyar avro (575.5 milyar dolar) olarak biliniyor.

 

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar