Hizmet Teklifi AlAraç Sat

Hemen Sat

Tasit.com İş Ortaklarından
anında teklif al, aracını hemen
nakite çevir!

Hemen Sat

Ücretsiz İlan Ver

Hemen ilan ver, ilanın bir çok sitede
ücretsiz yayınlansın, milyonlarca kişiye
ulaşsın!

Ücretsiz İlan Ver

Hızlı İlan Ver

Sadece 3 adımda ilanını ver,
anında yayyınlansın!

Hızlı İlan Ver

Cezası artık 2.000 TL

Trafikte alkol ve uyuşturucu kullanımının ölçümünde kullanılan cihazlara üflemeyen ve denetlenmeyi reddeden sürücülerin ehliyetlerine 2 yıl süreyle el konulmasına, “kamu otoritesinin sağlanması” gerekçesiyle onay verdi.

Tokat İdare Mahkemesi konuyu iptal istemiyle Anayasa Mahkemesi’ne taşımıştı fakat AYM iptal istemini uygulamanın kamu düzenini koruma amaçlı olduğu gerekçesiyle reddetti. Bundan sonra trafikte gerçekleştirilen alkol ve uyuşturucu denetimlerinde kullanılan cihazları kullanmayı reddeden sürücüler 2 bin TL ceza ödemekle birlikte ehliyetlerine de 2 yıl süreyle el koyulacak.

Denetimi reddeden sürücülerin ehliyetlerine el koyulacak

Anayasa Mahkemesinde üyelerden 1 kişi kararda karşı oy kullandı. Kişilerin kendilerini suçlamama ve susma haklarına dikkat çeken Hasan Tahsin Gökcan, yazısında şunları belirtmiş;

“Güvenlik ve kamu düzeniyle ilgili olsa da susma ve kendini suçlamama hakkının özüne zarar verilemez. Susma ve kendini suçlamama hakkı, suç işleme beklentisi olması kaydıyla hem soruşturma evresini hem de sonrasını kapsar. AİHS’deki susma ve kendini suçlamama hakkı belge ve ticari kayıtları vermeyi reddetme hakkını da içerecek biçimde geniş içeriğe sahiptir. İtiraz konusu kural da tam anlamıyla kendileri aleyhinde delil üretmeye katkıda bulunmayan kişilerin cezalandırılmasını öngörmektedir. Böyle bir düzenleme anayasa 38/5 fıkrasına, ayrıca hakkın özünü zedeleyici olması nedeniyle anayasanın 2. ve sınırlamada ölçülülük ilkesi bakımından ise 13. maddelerine de aykırıdır.”

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar