Cam filmi yasağına tepkiler büyüyor

1 yıl aradan sonra cam filmi araçlarda yeniden yasaklandı. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın yönetmelik değişikliği Resmi Gazete’de yayınlandı.  Yasağa göre araçların ön camına cam filmi uygulanamayacak, yapılması halinde ise 189 TL ceza ödenecek.  26 Ekim tarihli kararın orijinali Resmi Gazete’de.

Yasağa hem Tüketici Başvuru Merkezi’nden hem de Türkiye Otomotiv Bakım Dernekleri Federasyonu’ndan tepkiler var.  Sosyal medyada da araç sahipleri karara tepkilerini  #CamFilmiYasaklanmasın etiketiyle paylaşıyor.

Aracında cam filmi olanlar mağdur ediliyor

Arabasında cam filmi bulunan çok sayıdaki araç sahibinin yasağın yeniden getirilmesi yüzünden mağdur olacağına dikkat çeken Tüketici Başvuru Merkezi onursal başkanı Aydın Ağaoğlu “Şimdi pek çok araç sahibi cezalarla karşılaşacak, araçlarının muayenelerini yaptıramayacağı gibi trafikten de men edilebilecek. Oysa ortaya çıkan durum, kamu otoritesinin kendi üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmemesinden kaynaklanmış, cam filminin ışık geçirgenliği ölçmek hususunda teknik alt yapıyı oluşturamayanlar faturayı tüketiciye kesmiştir.” dedi.

Işık geçiren cam filmine de trafikten men cezası

Vatandaşın aracında uyulması istenen kurallara önce resmi araçların uyumlu hale getirilmesi gerektiğini ifade eden Ağaoğlu, “Pek çok resmi aracın camları içini hiç göstermeyen koyulukta film ile kaplı. Tüketiciler ise izin verilen ışık geçirgenliğine uygun film kaplatmış olduğu arabasının camı yüzünden harcadığı paranın boşa gitmesi yanında, bir de ceza müeyyidesiyle karşı karşıya kaldı. Üstelik aracın muayenesinin yapılmaması ve trafikten men edilerek bağlanması da söz konusudur. Yaz boz tahtasına dönen mevzuat derhal düzeltilmeli, çıplak gözle bile fark edilen, camları aracın içini hiç göstermeyen koyu film kaplı otomobillerin sürücülerine müdahale edilmeli, kurallara uygun cam filmi kaplatmış tüketicilerin üzerinden haksız ceza riski kaldırılmalıdır. Oto camlarında ışık geçirgenliği ölçme sistemi kurulmadı ve tüketici mağdur edildi.” dedi.

Denetlenmeli, yasaklanmamalı

Cam filminin bir çok faydası olduğunu ve pek çok ülkede teşvik edildiğini söyleyen TOBFED Başkanı Serkan Bakırtaş da “Yasak getirilmesini anlayabilmiş değiliz. TOBFED olarak bu hatadan bir an önce dönülmesi için yasal girişimlerimizi başlatacağız.” dedi.  2016’da serbest bırakılan cam filmi uygulamasının o zaman da denetlenmesi gerektiğini ifade ettiklerini ama tamamen yasaklanmasının anlamsız olduğunu belirtti.

Arabanızda cam filmi var mı? Yasak hakkında siz ne düşünüyorsunuz?

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar