Cam filmi cezasında denetimler başladı

1 yıl önce serbest bırakılmasının ardından cam filminin yeniden yasaklandığı açıklanmıştı. Bugün itibariyle polis ekipleri cam filmi denetimlerine başladı.

Araçta cam filminin  para cezası ne kadar?

Resmi Gazete’de yayınlanan yönetmelik değişikliği ile artık cam filmi cezası Karayolları Kanunu’nun ışık donanımını denetleyen 63.maddesine göre yapılacak. Cam filmi bulunan araçla trafiğe çıkmanın cezası 427 TL.

Türkiye’de cam filmi kullanan araç sayısının 5 milyon civarında olduğu söyleniyor.  Cam filmi  söktürmenin bedeli ise 200 TL’den başlıyor..

Cam filmi taktırma cezası, fabrika çıkışından cam filmli araçlar için geçerli değil. Yani camlarında R43 olan araçlar ceza almayacaklar.

Karara yasal işlem başlatılacak

Türkiye Otomotiv Bakım Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Serkan Bakırtaş kararın hem sektörü hem sürücüleri mağdur ettiğini ifade ediyor ve yasal girişim başlatacaklarını ifade ediyor.

CNN Türk’e konuşan Otomotiv Bakım Dernekleri Başkanı Serdar Bakırtaş, “Şu anda tüm tonları yasak. Cam filmi güneş gözlüğü gibidir. Bir çok faydası vardır sağlığa. Koyu tona biz de karşıyız. Ama açık ve orta ton için düzenlenmesi gerekiyor. Biran önce tekrar değerlendirmesi gerektiği görüşündeyiz” dedi.

Cam filminin yararları

Bakırtaş cam filminin faydalarına da işaret ederek şunları söyledi: “Bu iptal, beraberinde pek çok mağduriyet getirecektir. Sektörden ekmek yiyen yüz binlerce insanın işsiz kalması, tüketicilerin araçlarındaki cam filmi yüzünden ceza ödemesi, insanların ciddi sağlık ve güvenlik problemiyle karşı karşıya kalması bunlardan en önemlisi. Cam filmi denilince akla siyah, aracın içini göstermeyen cam filmleri geliyor. Bunun kullanılmasına biz de karşıyız. Ancak aracın içinin rahatlıkla dışarıdan görünmesini sağlayan cam filmleri mevcut. Bu cam filmlerinin UV koruması yüzde 99 oranında.  Yani sağlık açısından da güvenlik açısından da uygun. Bunlara da yasak getirilmesini anlayabilmiş değiliz.”

Cam filmi esnafı ise hala işlerin devam ettiğini ve aracına cam filmi taktırmak isteyen sürücülere hizmet vermeye devam ettiklerini ifade ediyor. Cam filminin aracın içini güneş ışınlarından koruma ve cam kırılmalarında güvenlik sağlama gibi yararları var.

Cam filmi yasağı kararı yürürlüğe girdiği için, polis ekipleri trafikte araçlara ceza kesme işlemleri yapabiliyor. Bu konudaki yeni gelişmeler için bizi takip etmeye devam edin.

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar