Hizmet Teklifi AlAraç Sat

Hemen Sat

Tasit.com İş Ortaklarından
anında teklif al, aracını hemen
nakite çevir!

Hemen Sat

Ücretsiz İlan Ver

Hemen ilan ver, ilanın bir çok sitede
ücretsiz yayınlansın, milyonlarca kişiye
ulaşsın!

Ücretsiz İlan Ver

Hızlı İlan Ver

Sadece 3 adımda ilanını ver,
anında yayyınlansın!

Hızlı İlan Ver

Bütün araçlar çipli sistemle izlenecek

Nüfus cüzdanları ve pasaportların ardından araç plakalarına da çip takılması içi hazırlanan tasarı TBMM’ye sunuldu. Emniyet Genel Müdürlüğü’nün hazırladığı tasarıya göre araçların ön camlarına etiket, plakalarına ise çip takılarak radyo frekansı ile MOBESE ve otoyollardaki güvenlik kameralarının araçları tanıması ve takip edebilmesi planlanıyor.

Eğer TBMM’den geçerse, bu tasarıyla suçlularla mücadelede güvenlik güçlerinin elini güçlendirmesi ve protokol ziyaretlerinin daha akıcı olması hedefleniyor.  17 milyon 33 bin 413 araç plakasına çip yerleştirilecek ve ön cam barkodları sadece yetkililerce yapıştırılabilecek.

Güvenlik nedeniyle plakaların Emniyet Genel Müdürlüğünce üretileceği ve proje ile birlikte sabit plaka uygulamasına geçileceği bildiriliyor.  Aynı zamanda Gümrük ve Ticaret Bakanlığıyla görüşülerek, yabancı araçların da camlarına etiket takılarak takip edilebilmeleri için projeye dahil edilmeleri planlanıyor.

Emniyet Genel Müdürlüğü 2013 yılına hızlı başladı. Trafik cezalarının artırılmasıyla ilgili başka bir tasarı da TBMM’ye sunulmuştu. Önümüzdeki günlerde özellikle ehliyet alma ve ehliyetle trafiğe çıkma konularında da yeni trafik düzenlemelerinin de gündeme geleceği 2012’nin son günlerinde duyurulmuştu.

Peki ya suçlu olmayanlar için? Kişisel haklar açısından baktığınızda bu yeni sistem, her an otomobilinizle veya sizin otomobilinizi kullanan kişilerin nerede olduğunuzun devlet tarafından izlenebilmesi anlamına da geliyor. Suçluların takibi için ödenecek bedel, kişisel gizliliğin ihlalini gerektiriyor. Güvenlik için alınan önlemlerin kendilerinin, kişisel gizliliği ve güvenliği ihmal ettiği de pekala düşünülebilir. Sivil Toplum Örgütlerinin konuya nasıl yaklaşacaklarını merakla bekliyoruz.

 

 

 

 

 

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar