Benzin fiyatlarına müdahale yolda

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), dağıtım şirketleri belirlenen tavan fiyattan daha yüksek fiyatla akaryakıt satışı yaptıklarında müdahale edileceğini açıkladı. EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, daha önceki kurul toplantılarında dağıtım şirketlerinin kar marjlarını 37 kuruş olarak belirlediklerini, fakat şu anda piyasada akaryakıt kar marjlarının 43-46 kuruş arasında değiştiğini tespit ettiklerini söylüyor ve ekliyor; “Bunun sağlıklı bir kar marjı olduğunu düşünmüyoruz.”

Dağıtım şirketleri bunu bir uyarı olarak almazlarsa çalışma başlatmak durumunda kalacaklarını ifade eden Yılmaz, ucuz akaryakıt tercih etmeleri yönünde tüketicilere de uyarılarda bulundu. Lisanslı akaryakıt bayilerinde fiyatlar 1-2 kuruş kadar değişiyor. Bu miktarların küçümsenmemesi gerektiğini belirten Yılmaz, 1 kuruş ucuz akaryakıtın maliyetinin 250 milyon TL civarında olduğunu söylüyor.

Türkiye’de 2005’ten beri akaryakıtta serbest piyasa uygulaması var. EPDK’nın taban ve tavan fiyat belirleme yetkisi var. Rekabeti engelleyen durumlar oluşursa fiyatlara müdahele edebilen EPDK, bugüne kadar bu yetkisini 2 kez kullandı.

2014’te ülke ülke benzin fiyatları

Petrol fiyatlarında Dünya’da yaşanan düşüşün Türkiye’deki akaryakıt fiyatlarına kısa sürede etki etmeyeceğini de kaydeden Yılmaz, şunları söyledi:

“Bir hafta on gün gibi kısa bir sürede brent petroldeki düşüşün akaryakıt fiyatlarına doğrudan hemen yansımasını beklemek çok doğru değil. Akaryakıt fiyatlarını oluşumunda başka enstrümanlar da devreye girer. Bunların da dikkate alınması lazım. Akaryakıt fiyatının oluşumunda döviz fiyatlarının etkisi çok önemli. Uluslararası akaryakıt fiyatlarının oluşumunda en önemli etkenlerden biri arz talep dengesi. Brent petroldeki kısa süreli iniş çıkışların fiyatları doğrudan etkilemediğini görüyoruz. Fiyatı arz ve talep dengesi oluşturuyor. Maalesef piyasada, tüketicide yanlış bir algılama söz konusu. Kısa sürede böyle bir yansıma söz konusu değil. Çünkü akaryakıt fiyatının oluşumunda döviz fiyatlarının etkisi çok önemli.”

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

ETİKETLER

Yeni eklenen ilanlar