Hizmet Teklifi AlAraç Sat

Hemen Sat

Tasit.com İş Ortaklarından
anında teklif al, aracını hemen
nakite çevir!

Hemen Sat

Ücretsiz İlan Ver

Hemen ilan ver, ilanın bir çok sitede
ücretsiz yayınlansın, milyonlarca kişiye
ulaşsın!

Ücretsiz İlan Ver

Hızlı İlan Ver

Sadece 3 adımda ilanını ver,
anında yayyınlansın!

Hızlı İlan Ver

Bayramda yola çıkacaklara uyarı

TÜVTÜRK’ün desteğiyle hayata geçirilen ve T.C. Ulaştırma ve Haberleşme Bakanlığı koordinasyonunda yürütülen “Trafikte Sorumluluk Hareketi”, Ramazan Bayramı’nda yola çıkacak sürücülere kritik noktaları aktardı.

Uzun tatil dönemlerinde sayısı artan trafik kazaları, her bayramda birçok kişinin hayatına mal oluyor. Araç sayısındaki artış, dikkatsizlik, ihmaller, kurallara uymamak ve yorgunluk gibi faktörler birleşerek istenmeyen kazalara neden olabiliyor.

Trafik kazalarına karşı sorumluluk bilincinin geliştirilmesi ve koruyucu önlemler alınması amacıyla toplumsal farkındalık yaratmak için başlatılan “Trafikte Sorumluluk Hareketi” sürücüleri bayramda daha dikkatli ve sorumlu olmaya davet ediyor.

Kazalar en çok tatilin ilk ve son günü gerçekleşiyor

Emniyet Genel Müdürlüğü verilerine göre geçen yıl Ramazan Bayramı tatilinde yollarda tam 1.846 çarpışma olmuş ve 86 kişi hayatını kaybetmiş. Üstelik olay yerinden yaralı olarak hastaneye götürülen ve orada hayatını yitirenler bu rakama dahil değil.

Kazaların %52’si 12:00- 16:00 arası oluyor

Geçmiş yılların istatistikleri, en fazla can kaybının tatilin ilk ve son gününde meydana geldiğini ve çarpışmalara %50 oranla en çok aşırı hızın neden olduğunu ortaya koyuyor.

Yollarda hayatınızı korumak için alabileceğiniz basit önlemler

Araç muayenesi ve bakım

Yola çıkmadan önce aracınızın muayenesini yaptırmak ve lastiklerinizin hava basıncını, aracınızın göstergelerini, ilk yardım çantası yangın söndürme tüpü ve üçgen reflektörler gibi gerekli malzemeleri kontrol etmek önemli.

Yolda rahat ve hafif giysiler

Rotanızda yol çalışması olup olmadığı ile ilgili Karayolları’ndan bilgi edinebilirsiniz. Sürüş sırasında pedalları daha iyi hissetmenizi sağlayan ince tabanlı ayakkabılar, hafif kıyafetler tercih etmek iyi bir fikir.

Sıcaklarda en iyi performans için

Bayramda hava sıcaklıklarının yüksek olması bekleniyor. Serin saatlerde yola çıkmak seyahatinizi rahatlatabilir. Klimayı sürekli çalıştırmayıp zaman zaman camları açarak temiz hava almaya çalışın.

Her iki saatlik sürüşten sonra 15 dakika mola vermek ve sıcak öğle saatlerini molada geçirmek, aşırı sıcakların hem sizin hem de aracınızın performansını düşürmesini engeller.

Takip mesafenizi koruyun

Asfalt olmayan veya gevşek malzemeli yollarda ani fren ve direksiyon hareketlerinden kaçınmak ve hızınızı azaltmak yerinde olacaktır.

Seyir halinde takip mesafenizi korumak ve kısa farları yakmak da önemli.

Çocuk koltuğu zorunlu

Ülkemizde 1 Haziran 2010’dan beri boyu 135 cm ve ağırlığı da 36 kg’ın altındaki çocukların çocuk koltuğu ile seyahat etmeleri zorunlu. Çocuk koltuğunun zorunlu olmadığı ülkelerde trafik kazalarında çocuk ölüm oranları %46’lara çıkarken, zorunlu olan ülkelerde bu oran %3. Çocuklarınızın güvenliği için mutlaka çocuk koltuğu kullanmaya önem verin.

Güvenli bir bayram yolculuğu için öneriler

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar