Hizmet Teklifi AlAraç Sat

Hemen Sat

Tasit.com İş Ortaklarından
anında teklif al, aracını hemen
nakite çevir!

Hemen Sat

Ücretsiz İlan Ver

Hemen ilan ver, ilanın bir çok sitede
ücretsiz yayınlansın, milyonlarca kişiye
ulaşsın!

Ücretsiz İlan Ver

Hızlı İlan Ver

Sadece 3 adımda ilanını ver,
anında yayyınlansın!

Hızlı İlan Ver

Avrupa Birliği’ne Uygun Yeni Ehliyetler Basılıyor

Daha önce Emniyet Genel Müdürlüğü’nün hem ehliyet sınav süreçlerini hem de ehliyetlerde yapmak istediği ve yürürlükten geçen yasa tasarısından ve yeniliklerden bahsetmiştik. Yeni sisteme ve Avrupa Birliği’ne uygun bu ehliyetler Darphane’de iki aydan fazladır devam eden grev nedeniyle basılamamıştı.

Yeni ehliyetlerde hem neme daha dayanıklı bir malzeme olan polikarbon kart kullanılacak hem de eskisinden daha fazla sınıf bulunuyor olacak. Eskiden 9 olan sınıf sayısı yeni yönetmelikle AB’ye uygunluk açısından 17’ye çıkarılmıştı. Buna göre A1, A2, F, H, B, G, C, D ve E sınıfı ehliyetler rafa kalkacak ve yerlerine A1, A2, A, B1, B, BE, C1, C1E, C, CE, D1, D1E, DE, F, G, M ve K sınıfından oluşan yeni ehliyetler basılacak.

Kartın ön yüzünde aracın resmi kurumlar tarafından verildiğini gösteren işaretlerle birlikte hangi sınıf olduğu yer alırken, arka kısmında ise sürücünün parmak izi, kimlik numarası, kan grubu gibi kişisel bilgilerinin yer aldığı kare şeklinde bir çip kod bulunacak.  Yeni ehliyetlerde fotoğraflar da daha küçük ve üzerlerinde kopyalamaya karşı hologram bulunuyor.

Pembe ve turkuaz ağırlıklı renklerde olacak olan yeni ehliyetler kopyalamaya karşı getirdikleri yeniliklerle Türk lirası ile yarışır nitelikteler. Renk geçişli ultraviole mürekkepler, arka planda dijital su izi, kızılötesi veya fosforlu boya bu teknolojilerden yalnızca bir kaçı.

 

 

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar