Avrasya tüneli açılıyor: Geçiş ücretleri ve tüm bilmeniz gerekenler

Kazlıçeşme- Göztepe hattında hizmet verecek Avrasya Tüneli bugün saat 14.00’te törenle açılıyor. 14.6 km’lik tünelin 5.6 kilometresi deniz altından geçiyor.

Avrasya tünelini hangi araçlar kullanabilecek?

Sadece otomobil ve minibüslerin kullanabileceği (yaya, bisiklet, motosiklet ve ağır araçlar giremeyecek) çift katlı tünelde güvenlik 7×24 çalışan kameralarla sağlanacak.

avrasya tüneli kaç şeritli

Avrasya tüneli kaç şerit?

Çift katlı tünelin bir katı gidiş bir katı geliş olarak tasarlanmış. Her kat çift şeritli ve 600 metrede bir emniyet şeritleri var. Tünel boyunca alt ve üst şeritler arası geçiş sağlayan acil tahliye sistemi de var.

Depreme ve Tsunami’ye dayanıklı

Tünelin 9 şiddetindeki bir depreme dayanıklı ve Tsunami’den etkilenmeyecek şekilde üretildiği açıklandı. En derin kısmı ise deniz seviyesinden 106 metre aşağıda yer alıyor.

Avrasya tüneli geçiş ücretleri

HGS ve OGS ile geçilebilecek

Tünel girişlerinde HGS ve OGS gişeleri var fakat nakit gişesi olmayacak. Yolcular için de ek ödeme yapılması gerekmiyor. Tünelde azami hız 70 km.

Avrasya Tüneli Geçiş Ücretleri Ne Olacak?

Tünelin geçiş ücretleri dolar üzerinden. Otomobiller için 4 dolar +kdv, minibüsler için 6 dolar +kdv. Ulaştırma Bakanı geçiş ücretriyle ilgili dolar üzerinden olmayacağını fakat dolar kuru üzerinden yıl boyu geçerli olacak sabit bir TL fiyat belirleneceğini söylemişti. Net rakam Ocak başında belirlenecek ve 1 yıl geçerli olması planlanıyor.

Araç geçişleri ne zaman başlıyor?

21 Aralık sabah 7.00 itibariyle Avrasya Tüneli faal olacak. 30 Ocak’a kadar 7.00- 21.00 saatleri açık olacak tünel, 30 Ocak itibariyle 24 saat hizmet vermeye başlayacak.

Avrasya Tüneli ile 100 km’lik yok 15 dakikaya iniyor.

Tünel ne kadara mal oldu?

1.2 milyar dolara mal olan Avrasya Tüneli bu tüneli inşa etmek için kurulan  Avrasya Tüneli İşletme İnşaat ve Yatırım AŞ  ATAŞ tarafından yapıldı. Türkiye’den Yapı Merkezi ve Güney Koreli SK E&C şirketleri ATAŞ’ın ortağı konumunda. Şirket tüneli 24 yıl işletecek.

Tünelin resmi tanıtım videosunu izleyin:

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar