Artık Tüm Polisler Trafik Cezası Kesebilecek

Trafik kurallarını ihlal edenleri MOBESE kameralarından izleyip ceza kesmeye başlayan Emniyet Müdürlükleri trafik cezası kesme yetkilerini genişletiyor. Bundan sonra İstanbul trafiğinde aşırı hız yapabilen sürücülere eğitimden geçip sahaya inen tüm polis memurları ceza kesebilecek.

Bir süredir MOBESE kameraları izlenerek tespit edilen kural ihlallerine ceza kesilmeye başlanmıştı. Bu uygulamanın kural ihlallerini tespitte yetersiz kaldığı düşünülmüş olacak ki, bundan sonra trafikte ceza kesebilme yetkisi için trafik polisi aranma şartı gerekmeyecek. Uygulamanın son dönemdeki genç ölümlerine protestoların arttığı dönemde çıkmış olması da dikkat çekici.

Bu kapsamda tutanak düzenlemek isteyen aralarında terör, istihbarat ve kaçakçılık polislerinin de bulunduğu yüzlerce memura, Trafik Eğitim ve Araştırma Daire Başkanlığı tarafından eğitim verilecek. Eğitimlerin ardından polisler, sürücülere ceza kesebilecek.

Ceza tutanakları aynı gün trafik şubelerine teslim edilecek. Cezalar posta yoluyla adrese gönderilecek. Düzenleme, il emniyet müdürlüklerinde görevli polisler tarafından bir yıldır uygulanıyordu. Genelgeyle merkez teşkilatı personeli de aktif hale getirilmiş oldu.

 

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar