Hizmet Teklifi AlAraç Sat

Hemen Sat

Tasit.com İş Ortaklarından
anında teklif al, aracını hemen
nakite çevir!

Hemen Sat

Ücretsiz İlan Ver

Hemen ilan ver, ilanın bir çok sitede
ücretsiz yayınlansın, milyonlarca kişiye
ulaşsın!

Ücretsiz İlan Ver

Hızlı İlan Ver

Sadece 3 adımda ilanını ver,
anında yayyınlansın!

Hızlı İlan Ver

Aracınızın 2.el fiyatı düşerse, sigorta zararı karşılıyor

Karşı tarafın suçlu olduğu maddi hasarlı bir trafik kazası atlatır ve aracınızda değişen ve tamir olan parçalar olur ve aracınızı bu yüzden daha düşük fiyata satmak zorunda kalırsanız, sigorta şirketi aradaki farkı size ödeyebiliyor. Tabii bu biraz zaman alabilir.

İzmir’de iki yıl önce 48 bin TL’lik aracıyla karşı tarafın suçlu olduğu bir kazaya karışan oto servis işletmecisi Hıdır Yıldırım, aracını yaptırdıktan sonra satmaya karar vermiş. Fakat ikinci el aracın satış işlemleri sırasında, değişen ve tamir gören parçalar nedeniyle aracının 3.500 TL değer kaybı yaşadığını öğrenmiş. Avukata başvuran Yıldırım, sigorta şirketinden değer kaybını karşılamasını istemiş ve mahkeme araçtaki değer kaybının 3.000 TL’sini sigorta şirketinin ödemesine hükmetmiş.

Mutlaka bir avukatla görüşün

Böyle bir hakkı olduğunu bilmediğini, başına gelince öğrendiğini söyleyen Hıdır Yıldırım, kazada 8-9 bin lira masraf olduğunu ve aracı ikinci el olarak satarken bunun karşısına çıkacağını belirterek şunları söyledi:

“Bilmeyenlerin de bu konuda hassasiyet göstermeleri ve bir avukata başvurmalarını öneririm. Örneğin bir müşterimizin aracına çarptılar. Onun da benim gibi kazada suçu yok. Açtığım davayı anlattım. Böyle bir şeyi hiç bilmediğini dile getirdi ve söylediğim için memnun oldu. İki yıl içerisinde bu tür durumla karşılaşan vatandaşlar sigorta şirketlerinden kaybettikleri değeri Yargıtay kararı ile alabilirler”

İkinci el değer kaybını sigorta 2 şartla ödüyor

Hıdır Yıldırım’ın avukatı Ozan Yıldız da şu açıklamayı yaptı:

“Trafik kazalarında maddi hasar görmüş araç sahipleri, maddi hasarın dışında hasara bağlı doğan değer kaybı zararını da trafik sigortasından artık tahsil edebiliyor. Bunun için iki yıl zaman içerisinde başvurmaları ve trafik teminat limiti 29 bin liraya kadar hasar bedelini aşmamış olması gerekiyor. Vatandaşlar, araçlarının onarımını sigorta şirketinden yaptırıyorlar ama buna bağlı doğan değer kaybı için ayrıca yasal yollara başvurmaları gerektiğinden bununla ilgili bilgi noksanlığı var. Bu bilinç yavaş yavaş yerleşmekte. Bu yüzden bu tür davalar artacaktır. Sigorta şirketleri teminat dışı hal olduğunu savunuyorlar ama mahkemeler artık bu konuda kararları netleşti. Zararlar teminat kapsamındadır.”

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar