Hizmet Teklifi AlAraç Sat

Hemen Sat

Tasit.com İş Ortaklarından
anında teklif al, aracını hemen
nakite çevir!

Hemen Sat

Ücretsiz İlan Ver

Hemen ilan ver, ilanın bir çok sitede
ücretsiz yayınlansın, milyonlarca kişiye
ulaşsın!

Ücretsiz İlan Ver

Hızlı İlan Ver

Sadece 3 adımda ilanını ver,
anında yayyınlansın!

Hızlı İlan Ver

Araç sahipleri dikkat! Motorlu araç trafik belgesi kalkıyor

TÜVTÜRK, muayenesini yaptıran araç sahiplerini 1 Temmuz’dan itibaren araç muayene raporlarını her zaman araçlarında bulundurmaları konusunda uyardı.

Trafik Kanunu’nda yapılan değişiklikle, 1 Temmuz 2017 tarihinden itibaren, Trafik Tescil Şube Müdürlüklerince tescili gerçekleştirilen araçlar için “Motorlu Araç Trafik Belgesi” verilmesi uygulamadan kalktı.

Bu belge artık verilmeyeceğinden araç muayenenin geçerlilik süresi artık sadece TÜVTÜRK’ün muayene sonrasında verdiği Araç Muayane Raporu’nda yer alacak.

Motorlu Araç Trafik Belgesi nedir?

Bu belge esasen bildiğimiz ruhsat. Ruhsatın içinde “Araç tescil belgesi” ve “Motorlu araç trafik belgesi” olmak üzere 2 belge bulunuyor. İşte bunlardan Motorlu araç trafik belgesi artık kullanılmayacak.

Araç muayene kaydınız yoksa ne yapacaksınız?

Eğer henüz hiç araç muayene yaptırmadıysanız, Motorlu araç trafik belgesini ilk muayeneye kadar saklamalısınız.

2.el araba alırken bu belge ne yapılacak?

2.el araba alacaksanız  muayene süresini mutlaka öğrenmelisiniz. Takip edebilmek için de eski sahibinden bu belgeyi mutlaka istemenizi öneriyoruz.

Muayeneye giderken ne yapmalısınız?

Muayeneye her zamanki gibi gitmeniz yeterli. Tek fark artık yeni muayene geçerlilik süresi ruhsata işlenmeyecek. Bu sebeple size verilen raporu her zaman aracınızda bulundurmanız gerekiyor.

1 Temmuz sonrası muayene nasıl olacak?

Eğer 1 Temmuz sonrasında bir araç alır veya ruhsatınızı yenilerseniz yine aracınızı her zamanki gibi muayeneye götürüyorsunuz. Muayene sürecinde bir değişiklik yok. Sadece aracınızın son muayene geçerlilik süresinin tescil belgenizde “Diğer Bilgiler” kısmında yer aldığını kontrol etmelisiniz. Eğer yoksa ilgili Trafik Tescil Şube Müdürlüğü’ne başvurarak geçerlilik tarihinizi öğrenebiliyorsunuz.

Araç muayene raporu kaybolursa ne yapmalısınız?

Belge kaybolursa, her zamanki gibi herhangi bir TÜVTÜRK araç muayene istasyonundan muayene raporunuzu alabiliyorsunuz.

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar