Hizmet Teklifi AlAraç Sat

Hemen Sat

Tasit.com İş Ortaklarından
anında teklif al, aracını hemen
nakite çevir!

Hemen Sat

Ücretsiz İlan Ver

Hemen ilan ver, ilanın bir çok sitede
ücretsiz yayınlansın, milyonlarca kişiye
ulaşsın!

Ücretsiz İlan Ver

Hızlı İlan Ver

Sadece 3 adımda ilanını ver,
anında yayyınlansın!

Hızlı İlan Ver

Araç muayenede yeni dönem

Araç muayenede bundan sonra dikkat edilmesi istenenlerle ilgili bir genelge yayınlandı. Muamelecileri aradan çıkaran yeni uygulama ile muayenede sık karşılaşılan sorunlar ve bekleme problemi de sona erecek.

Ulaştırma Denizlik ve Haberleşme Bakanlığının TÜVTÜRK istasyonlarına gönderdiği genelge ile araç muayene istasyonlarına kamera zorunluluğu getiriliyor. Görüntüler 6 ay boyunca saklanacak. Genelge ile muameleci olarak bilinen aracıları da frenlemeyi hedefliyor. Bir kişi, aynı ay içinde başka birine ait sadece tek bir aracı muayene ettirebilecek. Kural şirketlerin araç muayenelerini de kapsıyor.

İşte Araç Muayenesinde Yeni Dönem Değişiklikleri:

-Tüm istasyonlarda kurulacak kamera sistemiyle istasyonlar izlenebilecek ve kayıtlar 6 ay saklanacak.

-Her bir görevlinin araç başına ayıracağı süre 15 dakika olacak. Ağır vasıta araçlarda bu süre 30 dk.

-Pazar günleri araç muayenesi yapılmayacak. Bakanlığa bilgi verilerek Pazar günü hariç resmi tatillerde muayene yapılabilecek.

-Mesai saatine 30 dakika kalıncaya kadar gelen tüm araçlara sıra numarası verilecek. Sıra numarası alan aracın da muayene işlemleri tamamlanacak.

Muayene tekrarlarına öncelik tanınıyor

-Muayene tekrarı olacak araçlara randevu önceliği tanınacak. Cezalı araçlar ile engellilere ait araçlara 7 gün içinde randevu ile sıra verilecek.

-Muayene tekrarına gelen araçta tadilat yapıldıysa, yine ücretli muayene yapılacak.

-Bakanlığın gerekli görmesi ve işleticiye bildirmesi halinde, istasyon personelinde yer ve unvan değişikliği yapılabilecek veya bu kişiler araç muayenesine ilişkin görevlerden alınabilecek.

-Kusuru tespit edilen araçlar, belli bir yetkili servis ya da tamirhaneye yönlendirilmeyecek.

Araç muayene muamelecileri frenleniyor

-Bir kişi, aynı ay içinde başka bir kişiye ait sadece bir aracı muayene ettirebilecek. Bu kural, şirket araçlarında da geçerli olacak. Böylece muameleci olarak anılan aracılar frenlenecek.

-Otomobil Yarışları Sporları Federasyonu’nun bildirdiği yarış araçları ilave donanımları, ağır kusur ve emniyetsiz olarak değerlendirilmeyecek.

-Tadilatlarla cenaze yıkama, gezici kütüphane, kan alma ve cenaze nakile dönüştürülen araçlar da muayene edilecek.

Terör ve doğal afetler varsa muayene hakkı korunacak

-Terör, sabotaj, nükleer patlama, yangın, sel ve deprem gibi elde olmayan nedenlerle muayene tekrarı başka bir istasyonda ücretsiz olarak yapılacak.

-Araç muayene istasyonlarına, istenmesi halinde, kafeterya, oto koruma ve yıkama ile ATM için özel alan tahsisi yapılabilecek. İstasyonlara kuru yiyecek ve içecek otomatı kurulabilecek.

-Ambulans muayenelerinde ilk yardım çantası istenmeyecek ve zaman zaman rastlanılan, hasta mahremiyetini korumaya yönelik takılan buzlu camlar kusur olarak değerlendirilmeyecek.

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar