Araba alırken taşıt kredisi mi, ihtiyaç kredisi mi kullanmalı?

Yeni bir araba almak istiyor veya arabanızı değiştirmeyi mi düşünüyorsunuz?  Eğer elinizde ciddi miktarda birikmiş nakit yoksa bankaların ihtiyaç kredileri veya taşıt kredisi ile kredi kullanarak araç sahibi olabilirsiniz.

Taşıt kredisi ve ihtiyaç kredisi farkları

İkisi de banka kredisi elbette fakat taşıt kredisi ile ihtiyaç kredilerini birbirinden ayıran önemli farklar var ve almak istediğiniz arabaya göre biri diğerinden avantajlı olabiliyor.

Taşıt kredilerinde peşinat zorunlu

Öncelikle şunu söylemek lazım, taşıt kredisi kullanabilmek için bir miktar peşinatınız olması gerekiyor. Geçen yılın başlarında yapılan peşinatsız otomobil alma dönemini kapatan düzenleme ile taşıt kredisi kullanabilmek için 50.000 TL’ye kadar olan otomobillerde %30, 50.000 TL’nin üzerinde fiyatı olan araçlarda ise ilk 50 binlik kısım için  %30 aşan kısım içinse %50 peşinat şartı getirildi. Yani 60 bin TL’lik bir araç satın almak istiyorsanız 15 bin + 5 bin olmak üzere 20 bin TL peşinatınız olması gerekiyor.  İhtiyaç kredisinde bir peşinat zorunluluğu bulunmuyor.

Maksimum vadeler ihtiyaç ve taşıt kredilerinde farklıdır

Taşıt kredilerindeki düzenleme ile vadeler de maksimum 48 ay ile sınırlandı. İhtiyaç kredilerinde 60 aya varan vade seçenekleri mümkün. Üstelik artık birçok banka 50-60 bin TL’ye kadar ihtiyaç kredisi sunuyor.

Taşıt kredisi ile gelen rehin ve kasko masrafları toplam maliyeti etkiler

Araba alırken taşıt kredisi kullanmayı seçerseniz, genellikle bankalar veya krediyi kullanacağınız finans kuruluşları krediniz bitene kadar otomobilinize rehin koyuyor. Ayrıca zorunlu olarak kasko yapmanız şart koşuluyor ve düşük faiz oranları ancak kaskoyu kredi kullanacağınız kurumdan yaparsanız geçerli olabiliyor. Bu işlemlerden kaynaklanan noter ve dosya masrafları krediye ekleniyor. Aracın ruhsatında rehin gözükeceği için de krediniz bitene kadar ikinci el arabanızı satamazsınız. Genellikle diyoruz çünkü Akbank gibi bazı bankalar rehin ve kasko şartını ikinci el araç kredilerinden bile kaldırmış durumda. Bu nedenle araba almayı düşünüyorsanız güncel taşıt kredisi kampanyalarına ve ihtiyaç kredisi seçeneklerine mutlaka göz atmanızı öneririz.

İhtiyaç kredilerinin dezavantajı” Hayat Sigortası”

İhtiyaç kredilerinde tüm bankalar mutlaka hayat sigortasını zorunlu tutar. Hele ki yaş nedeniyle “riskli” gruptaysanız kredi maliyetleriniz hayat sigortası primleri nedeniyle tavan yapabilir. İhtiyaç kredilerinde rakam yükseldikçe teminat vermeniz gerekebilir ve teminatlı kredi kullanımı da ipotek nedeniyle önemli bir noter masrafı çıkaracaktır.

İhtiyaç kredilerinde peşinatsız düşük faiz seçenekleri boldur

Taşıt kredilerinde faizler çoğu zaman ihtiyaç kredisi faizlerinden daha düşüktür. Fakat İhtiyaç kredilerinde de bankalar arası rekabet taşıt kredilerine göre daha yoğundur. SMS göndererek bile kolayca başvurulabilen kredilerdeki rekabet nedeniyle faiz oranları da dönem dönem çok düşük olabiliyor.

Yılsonu taşıt kredisi ve ihtiyaç kredisi kampanyaları

Yılsonuna doğru sıfır otomobil alımlarında araç bedelinin %100’üne kadar bir kredilendirme sunulması, dosya masrafsız kredi seçenekleri gibi birçok avantajlı kampanya yapılıyor. Yılsonunda hem otomobil markaları hem de kredi kuruluşları yıllık hedeflerini tutturabilmek için çok avantajlı taşıt kredileri ve ihtiyaç kredileri sunabiliyorlar.

Otomobil için kredileri toplam maliyet üzerinden değerlendirin

Araba alırken taşıt kredisi mi yoksa ihtiyaç kredisi mi kullanacağınıza karar verirken iki kredi arasındaki bu farklılıkları dikkate almalısınız. Ancak daha da önemlisi kredinin sadece faiz oranlarını değil toplam maliyetini değerlendirmeniz en doğrusu olacaktır.

Kurban bayramı öncesinde araba almak düşünceniz varsa, bir kredi kullanmadan önce kurban bayramı taşıt kredisi kampanyalarını ve ihtiyaç kredilerini etraflıca incelemenizi öneririz.

 

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar