Alkollü araç kullanımına hapis cezası geliyor

Henüz 2013 yılına girmeden önce, Trafik cezalarına yapılması planlanan zamlarla ilgili tasarıyı size  2013’te Bütçe açığı trafik cezalarıyla kapatılacak haberimizle duyurmuştuk. Trafik kazalarının sayısını düşürmek ve güvenli sürüşü teşvik etmek amacıyla Emniyet Genel Müdürlüğü hem denetimleri artıracak hem de trafik cezalarını daha caydırıcı hale getiriyor olacak.

Trafikte en sık rastlanan aşırı hız, emniyet kemeri kullanmamak, alkollü araç kullanmak  gibi güvenlik ihlallerinin yanı sıra, yeni ehliyetler konusunda da düzenlemeler yapılmış durumda. Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Kanunu’nda değişiklik yapılmasına dair tasarıyı İçişleri Bakanı Muammer Güler’in dikkatine sunmuş bulunuyor. Tasarı, bakanlıkta revize edildikten sonra TBMM’ne gönderilecek.

Tasarıyla birlikte, kırmızı ışıkta geçenler 343 TL,  emniyet kemerini takmayan veya gerektiği halde bebek koltuğu kullanmayan sürücüler 166 TL para cezası ödeyecekler.  Güvenlik kuvvetlerine benzemek amacıyla “çakar lamba” olarak bilinen ışıklı ve sesli uyarı işaretlerinin usulsüz olarak kullanımının da cezası 77 TL’den  343 TL’ye çıkarılacak.

Hız sınırındaki cezalar ise, kademeli olarak yükseltiliyor. %10 ile %30 arasında aşanlar 166 TL, %30-%50 arasında aşanlar 343 TL, %50’den fazla aşanlar ise 700 TL ceza ödeyecekler.

Alkollü araç kullanımıyla ilgili radikal bazı kararlar alınmış durumda.  Alkollü araç kullanımlarında bundan sonra Türk Ceza Kanunu’nun 179. Maddesi yürürlüğe koyulacak. TCK’nın 179. maddesine göre, kara, deniz, hava veya demiryolu ulaşım araçlarını kişilerin hayat, sağlık veya mal varlığı açısından tehlikeli olabilecek şekilde sevk ve idare eden kişi, iki yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılıyor. Bugüne kadar alkollü araç kullanımında tutanak tutulmadığı sürece yalnızca para cezası uygulanıyordu.

2012’de Trafik kazaları en çok hangi nedenlerle oldu? “haberimizde bahsetmiştik;  2012 yılında, Trafik Eğitim ve Araştırma Dairesi Başkanlığının istatistiklerine göre, en fazla rastlanan sürücü hatası %30 ile “Hava ve Trafik ile uymayan hız” olarak açıklanmıştı. Alkollü araç kullanımı ise %1,6 ile en az rastlanan kullanım hatası olmasına rağmen hapis cezası ile en ağır yaptırımı alan güvenlik ihlali olmuş bulunuyor.

 

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar