3.Köprünün temeli bugün atılıyor

3.köprünün temeli bugün, İstanbul’un fethinin 560. yıldönümünde Garipçe köyünde atılıyor. 3.köprüde 8 i araç yolu 2 si demiryolu olmak üzere toplam 10 şerit bulunuyor olacak. Yüksekliği 320 metre uzunluğu 60 km olacak köprüde lastikli araçlar için 4 gidiş ve 4 geliş şeridi, raylı sistem içinse bir gidiş ve bir geliş hattı yer alacak.  Bu özelliğiyle köprü Dünya’da da türünün ilk örneğini oluşturuyor.

Çelik tabliyeler üzerine Amerika’dan getirtilen göl asfaltı kullanılarak oluşturulan özel bir asfalt döşeneceği bildirildi. Karayolları Genel Müdürü Cahit Turhan, “Boşluksuz asfalt için asfalt oranının arttırılması gerekiyor. Bizim normalde diğer yollardaki asfaltın içinde yüzde 5 bitüm var. Ama köprüye yapılacak asfaltın içinde yüzde 10 ila 12 arası bitüm, göl asfaltıyla karıştırılacak. Söz konusu asfalt diğer normal asfaltlara göre çelik tabliyeye daha uygun. Daha sert, boşluksuz, düşük penetrasyonlu, çelikle lastik teker arasında geçişi sağlayacak özelliğe sahip asfalt”  diye konuştu.

3.Köprünün malzemeleri Hyundai’dan

3.köprünün yapımını da içeren “Kuzey Marmara Otoyolu Projesi’nin Odayeri-Paşaköy Kesimi”nin ihalesini, 10 yıl, 2 ay, 20 gün ile en kısa süreyi veren İçtaş İnşaat Sanayi Ticaret AŞ-Astaldi Ortak Girişim Grubu almıştı. Grup, temelin üst kısmındaki kuleler, tabliyeler, kablolar ve askı halatları için Koreli Hyundai ve SK firmalarıyla anlaştı. Koreli grup şu anda şantiyede temel kazma çalışmalarına başladı.

Köprünün geçiş ücretleri ise Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım tarafından Amerikan Doları cinsinden ifade edildi. Otomobillerde kilometre başına 0,8 cent olarak hesaplanan köprü geçiş ücreti 3 Amerikan Doları olarak belirlenmiş. Büyük araçların geçiş ücretleri ise dingil sayılarına göre belirlenecek.

Sürecin başında devlet, yılda 135.000 aracın geçişi için yatırımcıya garanti vermişti. Yani yıllık 135 bin araçtan daha az geçiş olursa aradaki farklı devlet yatırımcıya ödüyor olacak.

 

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar