Hizmet Teklifi AlAraç Sat

Hemen Sat

Tasit.com İş Ortaklarından
anında teklif al, aracını hemen
nakite çevir!

Hemen Sat

Ücretsiz İlan Ver

Hemen ilan ver, ilanın bir çok sitede
ücretsiz yayınlansın, milyonlarca kişiye
ulaşsın!

Ücretsiz İlan Ver

Hızlı İlan Ver

Sadece 3 adımda ilanını ver,
anında yayyınlansın!

Hızlı İlan Ver

2015 Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) Sorgulama Nasıl Yapılır?

Motorlu Taşıtlar Vergisi Nedir?

Motorlu Taşıtlar Vergisi kısa adıyla MTV, araç sahiplerinin yılda iki taksit olmak üzere ocak ve temmuz aylarında ödedikleri vergidir. 2015 Motorlu Taşıtlar Vergisinin ilk taksiti 1-31 ocak tarihleri arasında ödendi. Taşıt vergisi ikinci taksit ödemesi ise 1- 31 temmuz arasında yapılacak. Aracın yaşına ve motor hacmine göre hesaplanan Motorlu Taşıtlar Vergisini, aracın bulunduğu ilin vergi dairesi, anlaşmalı bankalar ve Gelir İdaresi Başkanlığı İnternet Sitesinden motorlu taşıt sorgulama ve ödeme yapabilirsiniz.

Bu yaz en uygun fiyatla araç kiralayın

Motorlu Taşıt Vergisi Sorgulama

Motorlu Taşıtlar Vergisi, aracınızın türüne, yaşına ve motor hacmine göre değişir. MTV verginizin tutarını Gelir İdaresi Başkanlığı İnternet Vergi Dairesinden kolayca sorgulayabilirsiniz. Taşıt vergisi sorgulama işlemi için aracınız hakkında gerekli bilgilere sahip olmalısınız. Siteye giriş yaptığınızda araç tipi, araç yaşı ve motor silindir hacmi bilgilerini doldurmanız gerekmektedir. Araç tipi ve motor silindir hacmini aracınızın ruhsatından öğrenebilirsiniz. Aracınızın yaşını ise basit bir matematik işlemiyle hesaplayabilirsiniz. Motorlu taşıt vergisi ödemesi yapacağınız yıldan aracınızın modelini çıkartıp 1 eklerseniz aracınızın yaşını hesaplayabilirsiniz. Örnek olarak; 2009 model bir aracınız varsa 2015-2009+1 işlemini uyguladınız da aracınızın yaşı 7 olarak hesaplanıyor. Araç tipi, araç yaşı ve motor silindir hacmini doğru bir şekilde doldurduktan sonra motorlu taşıt verginizin yıllık tutarını ve ilk altı ay, ikinci altı ay ödemeniz gereken tutarı öğrenebilirsiniz.

MOTORLU_TA%C5%9EITLAR_VERG%C4%B0S%C4%B0_1_oxswgu

Motorlu Taşıtlar Vergisi Ne Zaman Ödenir?

Motorlu taşıtlar vergisi ilk altı ay ve ikinci altı ay olarak iki ayrı taksitle ödeniyor. 2015 yılı Motorlu Taşıtlar Vergisinin ilk taksiti ocak ayında ödendi. MTV ikinci taksiti ise 1-31 Temmuz arasında ödenecek.

Motorlu Taşıtlar Vergisi Ödeme Nasıl Yapılır?

Taşıt vergisi ödeme işlemininizi aracınızın kayıtlı olduğu vergi dairesinden yapabileceğiniz gibi, anlaşmalı bankalardan da yapabilirsiniz. Taşıt vergisi ödeme işleminizi bankaların internet şubelerinden de kredi kartı yapabilirsiniz. Ancak burada dikkat etmeniz gereken bir konu var. İnternet şubelerinden yaptığınız MTV ödemelerinde e-dekont vergi makbuzu yerine kabul edilmemektedir.

MOTORLU_TA%C5%9EITLAR_VERG%C4%B0S%C4%B0_3_clkt0x

Bu nedenle ödeme yaptığınız bankanın en yakın şubesinden tahsilat makbuzu almanızı öneririz. Ödeme yapabileceğiniz bir diğer yöntem ise Gelir İdaresi Başkanlığı İnternet Vergi Dairesi sitesinden kredi kartı ile ödeme yapabilirsiniz. GİB sitesine giriş yaptığınızda ana sayfada yer alan MOTORLU TAŞITLAR  bölümüne giriş yapmanız gerekmektedir. MOTORLU TAŞITLAR bölümünden ‘’Motorlu Taşıt Sorgulaması ve Kredi Kartı ile Ödeme’’ alanına girerek MTV verginizi kredi kartınızla ödeyebilirsiniz.

 Motorlu Araçlar Vergisi’nin Geç Ödenmesi Durumunda Ne Olur?

MTV her yıl iki taksit olarak Ocak ve Temmuz aylarının son gününe kadar ödenebilmektedir. Eğer taşıt vergisi taksitlerinin son ödeme tarihini kaçırırsanız verginizi ceza ile ödersiniz. İkinci taksit zamanı geldiğinde, ilk taksit ödemenizi hala yapmadıysanız ilk olarak cezalı bir şekilde ilk taksitiniz tahsil edilir. MTV’nin hiç ödenmemesi durumunda ise Maliye Bakanlığı’nca başlatılan yeni bir uygulama ile mektup ile uyarılırsınız. Ödemenin yapılmaması halinde ise banka hesaplarınıza e-haciz konarak tüm ödenmemiş MTV vergi borcu tahsil edilir.

Engelli Araç Sahipleri MTV’den Muaf mı?

%90 ve üzeri oranında engelli vatandaşlar motorlu taşıt vergisi ödeme zorunluluğu yoktur. %90 altındaki orana sahip olan engelli vatandaşların ise, araçlarında kişinin engeline uygun düzenleme ve modifikasyona sahipse MTV den muaf tutulur.

Araç Kasko Değeri ile MTV İndirimi Nasıl Oluyor?

Bakanlar kurulu tarafından alınan bir karara göre Motorlu Taşıtlar Verginizi indirimli olarak ödeyebilirsiniz. MTV indirimi için, ödemeniz gereken MTV tutarının aracınızın kasko sigortası değerinin %5’ini geçiyorsa MTV indiriminden faydalana bilirsiniz. Örnekle 100 bin TL sigorta bedeline sahip bir aracınız varsa ödemeniz gereken MTV tutarının 5 bin TL’yi geçmemesi gerekiyor. Eğer MTV verginiz bu tutarı geçiyorsa MTV verginiz bir alt değerden tekrar hesaplanır. Araç kasko değeri ise sigorta poliçenizde bulunan değerden değil Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği tarafından yayınlanan Motorlu Kara Taşıtları Kasko Değerleri Listesi’nden baz alınır.

 

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar