2015 Kış Lastiği Uygulaması Otomobillerde Zorunlu mu?

Kış lastiği uygulaması yaklaşırken, lastik markaları da 1 Aralık-1 Nisan arasında geçerli olan uygulama için kış lastiği kampanyaları düzenlemeye başladılar bile.

2015 Kış lastiği uygulaması otomobiller için zorunlu mu?

Bu yönde halen kafa karışıklıkları yaşanıyor. Son yapılan düzenleme bütün ticari araçların kış lastiği takmasını zorunlu kılıyor. Bu araçlarda 1 Aralık-1 Nisan tarihleri arasında kış lastiği takmamanın 519 TL para cezası var. Fakat geçtiğimiz yıllarda soğuk hava nedeniyle bazı illerde yapılan düzenleme ile otomobillere de kış lastiği zorunluluğu getirilmişti. Hal böyle olunca kafalar karışabiliyor, oysa konu basit.

3 yıl önce yürürlüğe giren “Araçların Yüklenmesine İlişkin Ölçü ve Usuller ile Tartı ve Boyut Ölçüm Toleransları Hakkındaki Yönetmelik” ile birlikte, şehirlerarası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlara kış lastiği zorunlu. Şehir içindeki binek otomobiller içinse bir zorunluluk bulunmuyor. Fakat hava şartlarının gerektirdiği durumlarda Valiler otomobillerde de kış lastiğini zorunlu kılma yetkisine sahipler. Bu yılki kış lastiği uygulaması için henüz Valiliklerce yapılan bir açıklama bulunmuyor.

Otomobiller için kış lastiği ne zaman kullanılmalı?

Kullandığımız araçların zeminle tek temas noktası lastiklerimiz, güvenliğimiz için büyük önem taşıyor. Havaların soğumasıyla da yaz lastikleri sertleşerek yol tutuşunu zorlaştırıyor. Dahası fren mesafesi sertleşen lastiklerle giderek uzuyor ve trafikte tehlike yaratıyor. +7 dereceden düşük hava sıcaklıkları için özel olarak üretilmiş kış lastikleri ise soğuk havalarda sertleşmedikleri için daha iyi bir yol tutuşa sahipler ve soğuk havalarda fren mesafesini de 8 metreye kadar kısaltabiliyorlar.

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar