Hizmet Teklifi AlAraç Sat

Hemen Sat

Tasit.com İş Ortaklarından
anında teklif al, aracını hemen
nakite çevir!

Hemen Sat

Ücretsiz İlan Ver

Hemen ilan ver, ilanın bir çok sitede
ücretsiz yayınlansın, milyonlarca kişiye
ulaşsın!

Ücretsiz İlan Ver

Hızlı İlan Ver

Sadece 3 adımda ilanını ver,
anında yayyınlansın!

Hızlı İlan Ver

2013’te Bütçe Açığı Trafik Cezalarıyla Kapatılacak

Emniyet Genel Müdürlüğü 2013 yılı için 170 ayrı trafik suçunun yeni ceza oranlarını açıkladı. 2012’nin Ağustos ayında Başbakanlık, trafik güvenliği ve stratejisi için 2020 yılına kadarki gelişmeleri kapsayan bir genelge yayınlanmıştı. Bu genelgenin bir parçası olan trafik cezalarındaki artış 1 Ocak 2013 itibariyle yürürlüğe girecek.

Emniyet Genel Müdürlüğü trafik cezalarını ve ceza oranlarını birimlerine iletti. Kırmızı ışıkta geçmek 166 TL’ye, alkollü araç kullanmak ilk seferde 700 TL, ikinci kez olursa 877 TL’ye yükseliyor. Hız sınırını aşma cezası 166 TL. Hız sınırını %30 aşanlar ise 343 TL ödeyecekler. Park yasağına uymamanın cezası ise 77 TL.

Otomobil Satış ve Devir İşlemlerinde kurallara uymamaya zam

Otomobil satış ve devir işlemini, siciline işlenmek üzere 3 iş günü içerisinde ilgili trafik tescil kuruluşu ile vergi dairesine bildirmemek, yeni sahibi adına bir ay süreyle geçerli tescile ilişkin geçici belge düzenlememek, kanun maddesinde belirlenen ücret uygulanmaksızın satış ve devre ilişkin her türlü işlem karşılığında belirlenen miktarın üzerinde ücret almanın cezası da 1.279 lira oldu.

Taksiler ve Korsan araçlar

Yeni yılla birlikte; bozuk takograf ve taksimetre kullananlara da 5 bin 311 lira para cezası kesilecek. Korsan araçlarla yolcu taşımak ilk seferde 2 bin 100 lira; tekrarı halinde 3 bin 500 lira. Korsan taksi, dolmuş, otobüs gibi araçlara binen yolculara ise 233 lira para cezası kesilecek.

İzin almadan trafik işaretlerinin görünmelerini engelleyecek, anlamlarını değiştirecek veya güçleştirilecek, yanıltacak veya trafik için tehlike veya engel teşkil edecek şekilde levha, ışık ile ağaç, parmaklık, direk dikmek, koymak veya bulundurmanın cezası 3 bin 535 lira olarak belirlenmiş.  Yine belediye sınırları dışındaki karayolu kenarında, izinsiz olarak yapı ve tesis yapanlara da 3 bin 535 TL ceza kesilecek.

Araç Sigortaları

Zorunlu mali sorumluluk sigortası yaptıranlar ile sigorta yaptırılan araçlara ait bilgileri Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği’ne göndermemek, sigortasını yaptırmamış işletenleri tespit amacıyla zorunlu mali sorumluluk sigortası poliçeleri ile ilgili olarak İçişleri Bakanlığı’nca istenecek bilgileri vermemenin cezası da 5 bin 311 lira oldu.

 

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar