Yollardaki 5 kamyondan biri boş

Şehir içi trafiğin daha da sıkışmasına neden olan kamyonların aslında yük taşımadan boş ilerlediklerini gösteriyor yapılan yeni bir araştırma.  Avrupa Birliği’ne sunulan çalışmada kamyonların yarattığı trafiğin bir bölümünün, nakliye firmalarının Avrupa’da iş yapmak istemelerinden kaynaklandığı iddia ediliyor.

Avrupa Birliği Ulaştırma Komisyonu başkanı da bu kamyonların Avrupa’daki firmalara iş kaybına neden olduğunu, trafiği olumsuz etkilediklerini ve çevre için olumsuz etki yaptığını söylemiş.

Bir ülkedeki nakliye firmalarının faklı bir ülkeden alabileceği işleri düzenleyen kabotaj yasasının ve yapılabilecek yurtdışı yolculuklarının sayısının yeniden düzenlenmesi gerektiği ifade ediliyor.  Çalışma yeni düzenlemelerle nakliye firmalarının da filolarını daha etkin kullanabileceklerini ve şu anki sınırlamalarla oluşan 50 milyon avroluk zararın önlenebileceğini belirtiyor.

Çalışmaya göre Avrupa’da tüm malların %72 si karayolu taşımacılığı ile taşınıyor. Fakat bu sadece buzdağının görünen kısmı.  Avrupa’da nakliye endüstrisi yıllık 3 milyon çalışanla 300 milyar avroluk bir hacme sahip.

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar