Uyuyan Şoföre Son: Araçlara Şeritten Ayrılma Sistemi Takılıyor

Yoğun saatler çalışan sürücülerin direksiyon başında uykuya yenik düşmeleri ve dalgınlık nedeniyle neden olabileceği kazaları önlemek amacıyla Edirne’de yeni bir uygulama başlatıldı. Yolcu minibüsleri, otobüsleri ve kamyonlara şeritten ayrılma uyarı sistemi takılmasına yönelik yönetmelik resmi gazetede yayınlandı.

Edirne Trafik Tescil ve Denetleme Şube Müdürü Alpay Erdem, “Bu sistemin takıldığı araç, şeridinde seyrederken ortada anlamlı bir neden yokken seyrettiği şeridin çizgisini geçmeye başladığı anda araç sürücüsü sistem sayesinde uyarılacaktır. Sistem uyarısı optik, akustik ve dokunsal uyarılar arasından seçilecek en az iki uyarı vasıtasıyla yapılacaktır. Bu uygulamanın, araç seyir halindeyken, özellikle sürücüsünün dalgınlığı veya direksiyon başında uyumasıyla, şeritten çıkılması neticesinde meydana gelebilecek kazaların önüne geçilmesine katkı sağlaması beklenmektedir.” dedi.

Uygulamanın sınır kapılarının bulunduğu ve kamyon, TIR, otobüs transit geçişinin yüksek olduğu Edirne’de trafik güvenliği açısından çok yararlı olması bekleniyor.

1 Kasım 2013 tarihinden itibaren üretilen araçlarda uyarı sistemi takılı olacak. Eski araçlara ise sistemin takılması için 2015 yılına kadar süre  verilecek.

 

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar