Türk mühendislerinin eseri Ford Courier'ler, Türkiye'den Dünya'ya ihraç edilecek

Ford, otomotiv sektörüne yarım milyar dolarlık bir yatırım yaparak, yeni hafif ticari modeli Tourneo Courier’i tüm dünya pazarları için sadece Türkiye’de üretecek. Üretimin yapılacağı 70 bin metrekarelik kapalı alana sahip Yeniköy Fabrikası geçen hafta törenle açıldı. Transit ile birlikte 106 ülkeye ihracat yapmayı hedefleyen Ford,  Courier’i 46 ülkeye ihraç ederek otomotiv endüstrisi ile birlikte ülke ekonomisine de katkıda bulunacak.

Ford Otosan Yenikoy Fabrikasi Acilisi_3

Ford Motor Company Yönetim Kurulu Başkanı William Clay Ford, Jr törende yaptığı konuşmada; “Doksan yıla yakın bir süredir Ford ile Koç arasındaki ilişki hız kesmeden güçlenmeye devam etti. Bu iki şirket arasında ortaklıktan öte bir şey var, o da; her ikisi de en baştan güçlü bir gelecek vizyonuna sahip iki büyük aile işletmesinin bir araya gelmesi. Bu, otomotiv endüstrisinde duymaya alışık olmadığımız uzun soluklu ve başarılı bir ortaklık. Bu başarı ancak güven ve saygı ile elde edilebilecek bir birliktelik. Türkiye’de yatırımlar yaptık ancak bunun da ötesinde sağlam bir dostluğa yatırım yaptık ve bundan hepimiz; Ford, Koç ve Türkiye, kazançlı çıktık” dedi.

Yeniköy Fabrikası’nda, dünyanın her yerindeki Ford tesislerinde kullanılan, en ileri ve çevre dostu üretim teknolojilerinin kullanıldığını belirten Ford, global One Ford stratejileri ile dünyanın her yerinde aynı planı izleyen ve aynı hedefe ulaşmaya çalışan tek vücut bir takım olarak ürün lansmanlarını hızlandırdıklarını söyledi.

Ali Y.Koç: “Koç Topluluğu olarak daima ‘geçmişimiz de yarınımız da Türkiye’de’ dedik.”

Sözlerine Soma’da yaşanan maden felaketinde yaşamını yitiren madencilerimize Allah’tan rahmet, ailelerine başsağlığı ve sabır, yaralanan vatandaşlarımıza da acil şifalar dileyerek başlayan Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı ve Ford Otosan Yönetim Kurulu Başkanı Ali Y. Koç, Vehbi Koç’un “Ülkem varsa ben de varım” sözünden yola çıktıklarını hatırlattı ve şöyle devam etti: “Kurucumuzdan miras kalan bu felsefe ile ilk günden bu yana ülkemiz için çok çalışmak, yatırım yapmak, üretmek, istihdam sağlamak ve vergi vermek ana düsturumuz oldu. Koç Topluluğu olarak daima ‘geçmişimiz de yarınımız da Türkiye’de’ dedik. Her zaman kısa vadeli dalgalanmalar yerine, uzun dönemli hedeflere odaklanmaya özen gösterdik.

Gölcük Fabrikasından 13 yıl sonra Türkiye’nin ilk Otomotiv Fabrikası Yatırımı

Tarihimizin en büyük yatırım dönemini yaşarken, ülkemizin geleceğine yatırım yapmaya devam ettik ve ediyoruz. Bu doğrultuda, Koç Topluluğu olarak 2012 yılında 4,9 ve 2013 yılında 6,4 olmak üzere iki yılda toplam 11,3 milyar TL yatırım gerçekleştirdik. Aynı dönemde gerçekleştirdiğimiz Ar-Ge yatırımlarımız 1,25 milyar TL seviyesindedir. Tüm otomotiv şirketlerimize yaptığımız yatırımlar ise, 2010 yılından bu yana, 10 milyar TL’yi bulmuştur. Bu rakamlar, Türkiye otomotiv sektöründe yapılan en büyük yatırımlardır. Gelecek yıllarda da, halihazırda onaylanmış projelerimiz ile, yatırımlarımızı aynı hızda sürdürmeyi hedefliyoruz.”

Yan sanayiye de 500 milyon dolarlık yatırım

Ford Otosan’ın ilk üretime geçtiği 1960 yılında, günde 4 otomobil montaj kapasitesi vardı. Kocaeli fabrikası 2001’de açıldığında toplam kapasitesi yılda 140 bin araç idi. Bugün ise kapasite toplam 415 bin araca çıkmış durumda, yani Ford fabrikasında dakikada 1,5 araç üretiliyor. Bu Almanya’daki üretim hızından bile yüksek. Ford, ihracatını 5.800’den, 230 bin adet araca çıkarmış bir marka. Bu yeni proje ile ihracatta 300 bin seviyeleri hedefleniyor. Bu başarı, Türk insanın, ülkemizin başarısıdır ve topluluğumuz adına büyük bir övünç kaynağıdır diyen Ali Y.Koç, sözü Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün’e bıraktı. Son 4 yılda yan sanayinin 500 milyon dolarlık yatırım yapmasını sağlayarak Courier’in yerlilik oranını %60’a getirdiklerini söyleyen Yenigün, kısa sürede bu oranı %70’e çıkararak global anlamda daha da rekabetçi bir noktaya geleceklerini de sözlerine ekledi.

Türk Mühendislerinin Eseri; Tourneo Courier ve Transit Courier

Ford Otosan Yenikoy Fabrikasi Acilisi_2Courier modelinin geliştirilmesi ve Yeniköy Fabrikası’nın kurulumunun Ford Otosan mühendisliğinin bir eseri olduğunun altını çizen Yenigün, Ford Otosan’ın mühendislik gücüne de dikkat çektiği konuşmasında; “Temellerini 1961 yılında attığımız Ar-Ge faaliyetlerinde bugün itibarıyla Türkiye’de marka haline geldik. O tarihte 10 mühendisle başlayan Ar-Ge yolculuğumuz 2007 yılında 365’e, bugün ise 1.300 Ar-Ge mühendisine ulaştı. 436 patent başvurusu yaparak Türkiye’nin Ar-Ge devleri arasındaki yerimizi aldık ve bu sayede otomotivdeki liderliğimizi sürdürüyoruz. Otomobil, orta ve hafif ticari, ağır ticari ve dizel motorlarının mühendislik merkezi olarak Ford’un dünyadaki 3. en büyük Ar-Ge merkezi olduk” dedi ve bu başarılarının hayata geçirme aşamasında verdikleri destekten ötürü başta Sayın Başbakanımız olmak üzere Bilim Teknoloji ve Sanayi Bakanlığı’na ve TÜBİTAK’a teşekkürlerini iletti.

Courier projesi 40 ayda, Yeniköy fabrikası da eşzamanlı olarak sadece 16 ayda tamamlanmış. Tesiste en ileri ve çevre dostu üretim teknolojileri kullanılıyor. Tesisin yıllık üretim kapasitesi 110 bin adet olacak. 490 mühendisin görev aldığı Courier projesinde üretim modeline kadar 175 prototip üretilmiş ve 13 patent başvurusu yapılmış.

 

 

 

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar