Mercedes-Benz Sürücüsüz Kamyon’la Tanışın

Mercedes-Benz’in üzerinde çalıştığı sürücüsüz kamyonu daha önce sizlere “Sürücüsüz otomobil değil, sürücüsüz kamyon!” yazımızda tanıtmıştık. İşte bu özel aracın konsept bir versiyonu bu yılın Hannover Ticari Araçlar Fuarı’nda tanıtıldı.

Sürücüsüz kamyon, Mercedes’in otomobiller için geliştirdiği sürücüsüz sürüş altyapısını kullanıyor. Özellikle otobanda devreye giren “Otoban Pilotu” özelliği gerçek trafikte test edilmiş olan bir özellik.

mercedes kamyon

Radar sensörleri ve kameralarla ilerleyen sürücüsüz kamyonun ön alt kısmındaki sensörler kısa ve uzun menzilli olarak yoldaki cisimleri tarıyor. Ön camın üst kısmındaki kameralar da şeritleri ve trafik işaretlerini tespit edebiliyorlar.

Aracın yan kısımlarına monte edilmiş radar sensörleri yolu izlerken, kendiliğinden bir kör nokta yardımcısı görevi görmüş oluyorlar ki bu teknolojiyi Mercedes-Benz yakında üretime de geçirecek. Son olarak şu anda bir çok kamyonda bulunan 3 boyutlu haritalar, kamyonun yol şartlarına daha da hakim olmasını sağlıyor.

mercedes çekici

Araçtaki tüm sensörler birbirleriyle iletişim kurabildikleri için, kamyona ait her parça kayıtlı ve sürücüsüz sürüş sistemi bu veriye dayanarak aracın fren ve direksiyon sistemine komut veriyor.

Uzun yollardaki trafik akışının tüm sürücüler için önceden bilinebilir olması yolları çok daha güvenli kılar şüphesiz. Şu anda da cruise control, çarpışma önleyiciler gibi sürüş destek sistemleri bile ne kadar değerli yardımcılar olduklarını kanıtlmış durumdalar. Sürücüsüz kamyon ise bu çıtayı gerçekten radikal şekilde yükseltiyor.

Mercedes-Benz “Future Truck 2025”,  sadece sürücüsüz değil aynı zamanda yakıt konusunda da çok tasarruflu olacak. Üretim ne zaman derseniz, sürücüsüz otomobillerde de var olan sorunlar sürücüsüz kamyon için de geçerli. Bu konuların çözümlenmesiyle, marka önümüzdeki 10 yıl içinde sürücüsüz kamyonu üretmeyi hedefliyor.

Aracın yakın çekim iç ve dış ayrıntıları için fotogalerimize göz atabilirsiniz.

 

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar