Hizmet Teklifi AlAraç Sat

Hemen Sat

Tasit.com İş Ortaklarından
anında teklif al, aracını hemen
nakite çevir!

Hemen Sat

Ücretsiz İlan Ver

Hemen ilan ver, ilanın bir çok sitede
ücretsiz yayınlansın, milyonlarca kişiye
ulaşsın!

Ücretsiz İlan Ver

Hızlı İlan Ver

Sadece 3 adımda ilanını ver,
anında yayyınlansın!

Hızlı İlan Ver

Kış lastiği uygulaması bugün başlıyor

Kısa süre önce kış lastiği uygulaması hem ticari araçlara hem de 54 ilde otomobillere zorunlu hale getirilmişti. Uygulama bugün başlıyor ve 20 Aralık tarihine kadar denetimler yapılacak. Kontrollerde kış lastiği kullanmayan araçlara 77 lira para cezası kesilecek, ikinci seferde ise trafikten men cezası uygulanacak.

Zorunlu kış lastiği, lastik pazarını da büyütüyor

Kış lastiklerinin zorunlu kullanımı şüphesiz lastik pazarında önemli ölçüde canlanmaya neden olacak.18 milyon kayıtlı aracın 4 milyonu zorunlu kış lastiği uygulamasına tabi olacak. Online lastik satışları da sektör verilerine göre geçen yılın aynı dönemine göre 5 kat artmış durumda. En çok siparişi veren iller ise Ankara, Bursa ve İstanbul.

“Kış lastiği” tanımı değişti

Zorunlu uygulamanın hemen öncesinde Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından yayınlanan bir genelge ile çekici tanker gibi araçlarda tüm lastikler için diş derinliği 4mm olmak zorunlu hale getirilirken, römorklar uygulamadan muaf tutulmuştu. Ayrıca kış lastiğinin tanımı yeniden yapılarak lastiklerde M+S işareti veya kar tanesi işareti aranması kararlaştırılmıştı.Buzlu zeminlerde kullanılan çivili lastikler de genelge ile kış lastiği olarak kabul edilmişti.

Bu ayın 20’sine kadar yoğunlaşacak yol kenarı denetlemelerin nasıl yapılacağı da bu genelge ile belirlenmişti.

‘’Yol kenarı denetlemelerinde denetçiler, kurallara uygun olmayan araçlara bir idari para cezası karar tutanağı ile ceza kesecek ve araç; denetimle görevli olanlar tarafından lastik değiştirebileceği en yakın yerleşim birimine  gönderilecek, yerleşim yerinin adı idari para cezası karar tutanağı üzerinde belirtilecektir.’’

Ayrıca araç lastiği değişimine gönderilen ticari araçların işletmecilerine 519 TL ceza kesilecek.

 

 

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar