Yedek Lastikler Ne Kadar Kullanılabilir?

Yedek lastikler acil durumlarda lastiğinizi değiştirebilmenizi sağlayacak zamanı size kazandırır evet ama acaba ne kadar kullanmaya devam edebilirsiniz hiç düşündünüz mü?  Yedek lastiğin özellikleri ve kullanım süresi markadan markaya değişiyor, bununla ilgili en kesin bilgilere araç kullanım kılavuzunuzdan ulaşabilirsiniz. Hiçbir yedek lastik uzun süre kullanım için tasarlanmıyor. Lastik duvarları genelde tek kat olduğu içinde normal lastikler kadar da darbeye dayanıklı olmaları mümkün değil.

Küçük/Mini stepneler

Yerden kazanmak için tasarlanan bu yedek lastikler hafif ve ince oldukları için hem yer kaplamıyorlar hem de bir kişinin kendi başına lastiğini kolayca değiştirebilmesini sağlıyorlar.  Bu avantajlarının yanında standart bir lastiğin sağlamlığından ve dayanıklılığından yoksunlar. Çoğunun 80 km gibi bir hız limiti ve menzili var.  Bu menzil bir tamirci bulup lastiğinizi yenilemenize ancak yetebilir.

Yedek lastik

Tam boy yedek lastikler

Bazı otomotiv üreticileri tam boy yedek lastikler de sunuyorlar. Bu lastikler daha ağır olmalarına ve daha fazla yer kaplamalarına rağmen mini stepnelere göre daha dayanıklılar. Fakat bu lastik aracınızın diğer lastiklerinden farklı olacağı için yol tutuşunuzu etkileyerek kolayca bir güvenlik konusu haline gelebilir.

yedek lasitk

Yedek lastiğiniz yok mu?

En iyi ihtimalle bir BMW veya MINI kullanıyor olabilirsiniz. BMW ve MINI modellerinin çoğunda daha dayanıklı olan patlamayan lastikleri tercih ediyor. Otomobil üreticileri artık çoğu modellerinde yedek lastiği standart olarak vermiyor. Bunun yerine lastik tamir kiti vermekle yetiniyorlar. Bunun en temel sebebi maliyet olsa da yedek lastiğin yarattığı ağırlığın da etkisi var.

Sonuç olarak lastiğiniz patladıysa değiştirmeniz gerekiyor. Yedek lastikler sadece geçici kullanım için tasarlanmışlar. Tam boy yedek lastikler bile aracınızın diğer lastiklerinden farklı oldukları için bazı problemler yaratabiliyor. Lastiklerinizin aracınızı ve sizi yola bağlayan tek şey olduğunu unutmamalı ve güvenliğinizi şansa bırakmamalısınız.

 

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar