Hizmet Teklifi AlAraç Sat

Hemen Sat

Tasit.com İş Ortaklarından
anında teklif al, aracını hemen
nakite çevir!

Hemen Sat

Ücretsiz İlan Ver

Hemen ilan ver, ilanın bir çok sitede
ücretsiz yayınlansın, milyonlarca kişiye
ulaşsın!

Ücretsiz İlan Ver

Hızlı İlan Ver

Sadece 3 adımda ilanını ver,
anında yayyınlansın!

Hızlı İlan Ver

Yakıt Ekonomisi

Artan yakıt maliyetleri bütün sürücüleri tasarruf konusunda zorunlu tutmaya başlamıştır. Aldığımız yakıtın neredeyse her damlası bizim için çok önemli hala geldi. Özellikle yeni nesil otomobillerde yakıt ekonomisi yapmak çok kolay. Hatta bunun için birden çok sistem ve teknoloji sayesinde her damladan verim almak mümkün. Ancak bunların yanı sıra sürücülerin dikkat etmesi gereken birkaç kısa ve önemli konu vardır. Bunlar birkaç başlık altında toplanır.

Yakıt Satın Alma Saatlerinizi Değiştirin
Hepimiz için alışkanlık haline gelmiş olan gündüz yolculuğa başlamadan önce yakıt alma alışkanlığımızı değiştirmemiz gerekiyor. Uzmanlara göre yazın gündüz alınan yakıtlarda buharlaşma fazla oluyor. Bunun sonucunda yakıtın bir kısmı buhar olup gidiyor. Ayrıca yakıtın yoğunluğundaki değişimde cabası. Buna engel olmak için yolculuğun bir gün öncesi geceden yakıt almanız gerekir. Ayrıca depo kapağınızın sızdırmadığından emin olmalısınız ve depoyu ağzına kadar doldurmayınız. Eğer tersi kullanım gerçekleştirirseniz yakıtınız buharlaşacaktır.

Lastik Basınçlarına Dikkat
Lastik basınçları düzenli bir periyotta kontrol edilmeli. Şayet normal basıncından az olan lastikler daha fazla sürtünme gerçekleştirerek yakıt sarfiyatının artmasına sebep olacaktır. Ayrıca buna ek olarak lastiklerinizin çabuk yıpranmasına sebep olacaktır. Bu sonuçlara mahal vermemek için lastik basıncınızı ideal seviyede tutmanız gerekir.

Sürüş Alışkanlıklarınızı Değiştirin
Sürüş alışkanlıkları da yakıt sarfiyatına etki eden faktörler arasında yer alır. Sabahları ilk çalıştırmadan sonra aracınızı ısıtmak için beklemek yerine aracınızı yolda ısıtmanız size ekonomi konusunda katkı sağlayacaktır. Bunların yanı sıra park ettiğiniz yerden kalkarken ve ya ışıkta beklerken ilk kalkışınızı sakin bir şekilde yapın eğer gaz tepkileriniz yumuşak olursa aynı oranda ekonomi yapmanız mümkün.

90 Km/s ile 110 Km/s Arasında ki Fark
Bu iki hız arasındaki fark fazla görünmese de yakıt sarfiyatının farklılığı araştırmalar sonucu aşikar. Uzmanlara göre 90 Km/s hızlarla yapılan seyirler hem güvenli hem de %20 oranında yakıt ekonomisi yapmanızı sağlıyor. Ayrıca bu hızlarda cam açık sürüş yapmak yerine otomobilde bulunan klima sistemini kullanmak ekonomi yapmanıza katkı sağlayacaktır.

Gereksiz Ağırlıklardan Kurtulun
Otomobilinizde bulunan fazla ağırlıklardan kurtulun. Aracınızın bagajında standart eşyaların dışında yer alan her cisim, ağırlık sebebi ile daha fazla yakıt harcamanızı sağlayacaktır. Yapılan araştırmalar neticesinde Otomobilinizin üzerine monte ettiğiniz eşya yüklü portbagaj 100 km mesafede 2 litre, boş portbagajsa otomobilin aerodinamik yapısını olumsuz etkileyeceğinden yakıt tüketimini ortalama 0.5 litre artırır.

Bu başlıklara dikkat ettiğinizde aldığınız yakıttan maksimum seviyede yararlanmış olursunuz. Ekonomik ve keyifli sürüşler dileriz.

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar