Hizmet Teklifi AlAraç Sat

Hemen Sat

Tasit.com İş Ortaklarından
anında teklif al, aracını hemen
nakite çevir!

Hemen Sat

Ücretsiz İlan Ver

Hemen ilan ver, ilanın bir çok sitede
ücretsiz yayınlansın, milyonlarca kişiye
ulaşsın!

Ücretsiz İlan Ver

Hızlı İlan Ver

Sadece 3 adımda ilanını ver,
anında yayyınlansın!

Hızlı İlan Ver

Yağmurlu Havalar İçin Güvenli Sürüş Önerileri

Yağmurlu havalarda bu küçük noktalara dikkat etmek trafikte sizi küçük kazalardan koruyor.

Farları mutlaka yakın

Yağmurlu havalar, hem yolu, hem diğer araçları hem de yol işaretlerini net şekilde görmenin kolay olmadığı şartlar. Tehlikeyi uzak tutmanın birinci kuralı görünür olmak, yani farlarınızı yakın.

Yağmur bastırdığında..

İstatistiklere göre yağışlı havalarda en fazla kaza, yağışın ilk 10 dakikası içerisinde gerçekleşiyor. Yağmur başladığında zemindeki toz ve yağ su ile birleştiğinden yolu aşırı derecede kayganlaştırarak, yolu daha tehlikeli bir hale getiriyor. O yüzden yağış başladığı anda ilk yapmanız gereken yavaşlamak.

Otomatik sürüş kullanmayın

Çoğunlukla araba kullanmak, her an farkında olamadığımız, alışkanlıkla yürütülen bir durum. Yağmur başladığında, yol şartları her zaman alışık olduğunuzdan farklı olacağı için etrafınıza daha fazla dikkatinizi vermeli ve eğer kullanıyorsanız otomatik sürüş modlarından çıkmalısınız.

Suda kızaklamaya karşı dikkatli olun

Yağmur önünüzde, sizin hızınızdan daha hızlı birikirse, suyun basıncı aracınızı havaya kaldırabilir. Aracınızın yolla teması kesildiğinde ise kayma ve kontrolden çıkma tehlikesi oluşabilir. Bu durumu önlemenin en önemli yolu lastiklerinize iyi bakmak, havalarını düzenli kontrol etmek ve gerektiğinde değiştirmeyi ihmal etmemek. Çünkü iyi durumdaki lastikler size bir çok olası zorlu durumda daha fazla kontrol kabiliyeti verecektir.

Kendinizi kızaklama halinde bulursanız, sakin kalın, önünüzdeki aracın izlerinden gitmeye çalışın ve savrulmamak için kesinlikle ani frenlerden ve keskin dönüşlerden kaçının. Yavaşlayana kadar ayağınızı gazdan yavaş yavaş çekin ve fren yapmak zorundaysanız çok yavaş hareketlerle yapın. Aracınızda ABS varsa, sonuna kadar basın.

Orta Şerit

Yağış sırasında genelde su en çok kenarlarda birikir. Mümkün olduğunda orta şeridi takip etmeye çalışın. Eğer derin sulara girmeniz gerekirse yavaş yavaş frenleme yaparak balatalarınızı kurutmanız gerekebilir.  Yağış çok ağırlaşır ve durmanız gerekirse en iyisi elbette korunaklı bölgelerde ve dinlenme alanlarında durmak fakat bu mümkün değilse yolun kenarından olabildiğince uzak bir noktada farlarınız açık şekilde durmalısınız.

Patinaj?

En iyi ve en dikkatli sürücülerin bile başına gelebilir.  Kayan otomobile içgüdüsel verilen ilk tepki frenleme yapmak fakat aynı zamanda bu yapılacak en yanlış hareket. Aracınızda ABS varsa sertçe frene sonuna kadar basıp aracınızı kayma yönünde yönlendirin.

Takip mesafesi, sollama ve ıslak ayakkabılar

Yağışlı havalarda takip mesafesini biraz geniş tutmanızda yarar var. Yani yaklaşık 2 araçlık bir mesafe bırakmalı ve özellikle büyük araçları gerekmedikçe sollamamaya önem vermelisiniz. Ayrıca yağışlı havalarda altları ıslak ayakkabılar fren pedalından kolayca kayabilmektedir. Aracınıza binmeden ayakkabı tabanlarınızın nemini almanız sürüş sırasında kolaylık sağlayabilir.

Buz çözücü ve klima

Aracınızın içi ile dışarıdaki hava arasındaki sıcaklık farklı camların buğulan camlara neden olabilir. Ön ve arka camlardaki buz çözücülerle birlikte klimayı da açmak bu sorunu manuel olarak çözmekten sizi kurtaracaktır.

Yağışlı günlerde bu tavsiyeleri dikkate almak sizi yol kenarında bir çekici beklemekten veya daha kötüsünden koruyabilir.

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar