Hizmet Teklifi AlAraç Sat

Hemen Sat

Tasit.com İş Ortaklarından
anında teklif al, aracını hemen
nakite çevir!

Hemen Sat

Ücretsiz İlan Ver

Hemen ilan ver, ilanın bir çok sitede
ücretsiz yayınlansın, milyonlarca kişiye
ulaşsın!

Ücretsiz İlan Ver

Hızlı İlan Ver

Sadece 3 adımda ilanını ver,
anında yayyınlansın!

Hızlı İlan Ver

Siste Araç Kullanmanın Püf Noktaları

Siste en önemli konu görülebilir olmak, çünkü yoğun siste araç kullanmak gözleriniz bağlı araç kullanmakla eşit sayılır. Sisli havalar, tüm sürücülerin her zamankinden daha fazla beceri sergilemelerini ve doğru kararlar almalarını gerektiriyor.

Sis, istatistiksel olarak var olan en tehlikeli hava koşulu. En garantili yolu tabii ki mecbur değilseniz sisli havalarda yola çıkmamak. Fakat en güvenli tercih her zaman en pratik olan olmayabiliyor. Bu nedenle yoğun siste güvenle ilerleyebilmeniz için bazı öneriler hazırladık:

Görülebilir Olun:  Sağduyunuzun size ilk söylediğini dinlemenizde yarar var. Ne kadar uzaktan görülebildiğinizi hesaba katın. Sis farlarınızı yakın, fakat uzunları yakmadığınızdan emin olun. Uzunlar, yoğun siste sizin görüş alanınızı azaltacaktır. Kısalarla yolu daha iyi görebilir ve diğer sürücülerin sizi daha rahat görmelerini sağlarsınız. Sadece park lambalarınıza güvenmeyin, gündüz sisinde pek işe yaramayacaklardır. Dörtlüleri de yakma yanlışına düşmeyin çünkü yapılan araştırmalar, sürücülerin yanıp sönen ışıklara doğru yol almaya daha meyilli olduklarını gösteriyor. Görüş açınızı biraz etkilese de farlarınızı siste asla söndürmeyin, diğer araçların sizi görebilmelerinin tek yolu farlarınız.  Farlarla birlikte hareketlilik de görülebilirliğinizi artırabilir, silecekleri çalıştırmak da siste güvenli sürüşe yardımcı olabilir. Sisli havalar geceleri daha tehlikeli olacağı için mümkünse gece yolculuğundan kaçının.

Yavaşlayın ve Takip Mesafenizi Artırın: Araştırmalar sürücülerin siste bilinçdışı hızlandığını gösteriyor. Hız göstergenizi sisli havalarda daha sık kontrol edin ve hızlı gidiyorsanız hızınızı yavaş yavaş düşürün. Siste kendi görülebilirliğinizi artırırken, farları yanmayan araçlara karşı da tetikte olmalısınız. Öndeki aracın arka ışıklarına çok yaklaşmak sahte bir güven duygusu yaratabildiğinden çok tehlikeli olabilir. Her zamankinden daha uzun bir takip mesafesi bırakın. En doğrusu görebildiğiniz bir alanda yavaşlayabileceğiniz bir hızda ilerlemek ve durmanızın ne kadar süreceğini her zaman hesaba katarak hızınızın farkında olmak yapabileceğiniz en iyi şey.

Durmayın: Yolun akan kısmında asla durmayın,  bu yoğun siste size arkadan çarpılmasını garantileyen bir hareket olur. Eğer aracınız arızalanmışsa mutlaka iterek de olsa yolun en sağına çekmeye çalışın ve 100 m. ileriye reflektörlerinizi yerleştirin. Yolun en sağından ilerlerseniz, yol tabelalarını ölçü alabilir ve karşıdan gelen trafikten ve araçların farlarından da korunmuş olursunuz.  Aynı şekilde, yavaşlamadan önce aynalarınızı kontrol edin.

Empati hayat kurtarabilir: Arkanızdaki sürücü siz olsaydınız sürüş tarzınızdan nasıl etkilenirdiniz bir düşünün. Eğer dörtlüler açık ve sürekli olarak fren yapan bir tarzınız varsa diğer sürücüleri tedirgin edebilirsiniz ve sizi sollamaya çalışmak isteyebilirler.

Sollamak siste hem sizin için hem de sollayan araç için en tehlikeli hareketlerden biri ve siste sakin kalmak çok ama çok önemli. Diğer sürücülerin görüş açılarının da çok dar olduğunu bilerek sinyallerinizi erken verin ve ani frenleme yapmayın. Aynı şekilde çok yavaş olduğunu düşündüğünüz aracı sollamak için ani hızlanmayın.

Trafiği dinleyin: Evet yanlış duymadınız, dinlemekten söz ediyoruz. Bir kavşakta eğer hiçbirşey göremiyorsanız camı açıp trafiği dinleyin. Eğer güvenli bulduysanız tereddüt etmeden ve diğer araçların geleceği yolları kesmeden ilerleyin.

Ekstra zorluklardan kurtulun: Sisli havada yola çıkmadan önce bakımların yaptırılmış olması, farların parlatılmış olması, havalandırma problemi olmaması nedeniyle camların buğu yapmaması siste işinizi çok kolaylaştıracağından bu noktalara önem vermek, yolda size gereksiz engeller çıkmamasını sağlar.

Müzik ve sohbet ölümcül olabilir: Eğer yoğun sis başlamışsa, araçta dinlediğiniz müzik bile çok tehlikeli olabilir. Sisli havaların dikkatinizi daha fazla gerektirdiğini ve tüm şartların sizin kontrolünüzde olmadığını iyi anlamalı ve tüm dikkatinizi yola vermelisiniz.

 

 

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar