Plaka, Hasar Kaydı ve Tramer sorgulama nasıl yapılır?

İkinci el otomobil alırken en çok dikkat ettiğimiz konulardan biri, bizi en çok düşündüren konu aracın bilmediğimiz veya bize bildirilmeyen bir hasarı olup olmadığı. Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’nin oluşturduğu ‘’Plaka Sorgulama’’ ile aracın kazasının olup olmadığı, değişen parçaları, aracın trafiğe çıkış tarihi, kasko geçmişi, son sahibi, son sahibinin aracı ne zaman satın aldığı gibi, aracın yeni sahibi için önemli olan bilgilere ulaşılabiliyor.

Araç Plaka Sorgulama ve hasar kaydı sorgulama nasıl yapılır?

Sigorta Birliği ve Gözetim Merkezi’nin oluşturduğu sistemle, 5664’e atacağınız SMS ile bu bilgilere ulaşabilirsiniz. Büyük harflerle aracın plakasını 5664’e SMS göndermeniz yeterli.

plaka

Sadece aracın plakasını 5664’e gönderdiğinizde cep telefonunuza aracın Hasar Geçmişi gelecektir. “DETAY” yazıp bir boşluk bıraktıktan sonra aracın plakasını ekleyip 5664’e gönderirseniz, size aracın markası, modeli, plaka değişimi olup olmadığı, son sahibi ve süresi, kasko bilgileri ve trafiğe çıkış tarihi anında cep telefonunuza SMS olarak gelecektir.

DEĞİŞEN PARÇA BİLGİSİ SORGULAMA için “PARÇA”, TUTANAK BİLGİSİ SORGULAMA için “KTT”, POLİÇE BİLGİSİ SORGULAMA için “TRAFİK” yazıp boşluk bıraktıktan sonra, aracın plakasını yazarak 5664’e SMS göndermeniz yetiyor. Sorgulama SMS hizmetinin bedeli ise tüm operatörler tarafından vergiler dahil 4 TL ile ücretlendiriliyor.

Tramer Hasar Sorgulaması Nedir, Neleri Kapsar?

tramer

Tramer, Trafik Sigortaları Bilgi Merkezi’nin kısaltmasıdır. Bu sistem, tüm sigorta bilgilerinin toplandığı bir veri deposudur. Herhangi bir sorgunun yapılabilmesi için mutlaka sorgulanacak aracın Zorunlu Trafik Sigortası’nın yaptırılmış olması gerekiyor. Bu sistem sayesinde; araç hasar sorgulaması, mağdur bilgiler sorgulaması, trafik ve kasko sorgulaması, kaza tespit tutanağı sorgulaması, kaza yapan araçların kaza tespit tutanağı sonrası kusur oranları sorgulaması yapılabilmekte.

İnternetten Tramer Plaka Sorgulama Nasıl Yapılır?

Tramer sorgulama sistemi internet üzerinden yapılan ve son derece kapsamlı bilgilere ulaşabileceğiniz bir sistemdir. Tramer araç sorgulama da istenen işleme göre sorgulama şekli ve sorgulamada verilecek olan bilgiler farklılık gösterir.

Trafik sigortası sorgulama, kasko poliçe sorgulama ve sigorta işlemleri için; sigorta şirketi, acente numarası, poliçe numarası, şasi ve motor numarası gibi bilgiler istenmektedir.

Pert Araçlar Üzerinden Nasıl Dolandırıcılıklar Yapılıyor?

Hasar sorgulama, ağır hasarlı araç sorgulama ve araç hasar kaydı sorgulama gibi, özellikle 2. el otomobil alım-satımında gerekli olan bilgileri de Tramer sorgulamadan öğrenebilirsiniz.

İkinci elde satın almak istediğiniz aracı sorgulayabilmek için, aracın plaka, şasi numarası, motor numarası, sigorta şirketi gibi bilgilerine sahip olmanız gerekmektedir.  Bu linke tıklayarak Tramer sorgusu için gerekli olan ilk adımı atabilirsiniz.

Tramer üzerinden hangi sorgulamalar yapılabiliyor?

Buradan aynı zamanda kaza tespit tutanağı sorgulama, poliçe sorgulama, bilgi düzeltme, hasar itiraz formu doldurma, sigorta suistimallerini ihbar etme, sağlık sigortası ve ferdi kaza sigortası sorgulama gibi bir çok işlemi online olarak çok kolay bir şekilde yapabilirsiniz.

E-Devlet üzerinden Araç Sorgulama

Eğer E-Devlet şifreniz varsa bu adresten aracınızın yada satın almak isteğiniz aracın sadece plakasını girerek, ruhsat tarihi, markası, modeli, araç üzerinde hak mahrumiyeti olup olmadığını pratik bir şekilde öğrenebilirsiniz. Eğer E-Devlet şifreniz yoksa size en yakın PTT şubesinden kimliğinizi beyan ederek 2 TL karşılığında alabilirsiniz.

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar