Hizmet Teklifi AlAraç Sat

Hemen Sat

Tasit.com İş Ortaklarından
anında teklif al, aracını hemen
nakite çevir!

Hemen Sat

Ücretsiz İlan Ver

Hemen ilan ver, ilanın bir çok sitede
ücretsiz yayınlansın, milyonlarca kişiye
ulaşsın!

Ücretsiz İlan Ver

Hızlı İlan Ver

Sadece 3 adımda ilanını ver,
anında yayyınlansın!

Hızlı İlan Ver

Otomobillerdeki Airbag’lerin Son Kullanma Tarihi Var mı?

Airbagler, bir kaza anına kadar fonksiyon göstereceği anı bekler. Kazasız geçen yıllar sonunda airbag’inizin hala sağlam olup olmadığını hiç merak ettiniz mi? Bir otomobildeki tüm parçalar zaman içinde eskirken, hiç gün ışığı görmeyebilen airbaglerin bir son kullanım tarihleri var mı? Cevap hem evet hem hayır.

Hava yastıkları ilk kullanılmaya başladıklarında çok az oto üreticisi airbagler için bir kontrol mecburiyeti veya belli bir süre sonunda değişim yapılmasına önem verdi. Gelişen teknolojiler bir süredir airbag’lerin bulundukları aracın ömrü boyunca sağlam şekilde kalmalarına olanak tanıyor.

Hava yastıklarının ilk dönemi

1970’lerden beri kullanılmakta olan airbag’ler artık her araçta neredeyse standart hale gelmiş durumdalar.  O dönemde hava yastıkları yeni bir teknoloji olduklarından otomotiv üreticileri, airbaglerin ömürlerini tahmin ederken daha temkinli davranıyorlardı. Örneğin 1990’ların başlarındaki Honda ve Acura otomobillerin kullanım kılavuzlarında hava yastıklarının her 10 yılda bir kontrol edilmesi gerektiği yazıyordu. Ve bu kontroller de daha çok basitçe sürücünün kendi kendisine yapabileceği türden bir göz atmak anlamına geliyordu.

Mercedes-Benz, bu konuda diğer markalara göre daha tutucu bir yaklaşımdaydı. Amerika’da 2002 yılına kadar satılan her Mercedes otomobilde hava yastıklarının 15 yılda bir değiştirilmesi gerektiği ibaresi yer alıyordu. 2002 yılından sonra ise 1 Ocak 1992 tarihinden sonra üretilmiş tüm airbaglerin, bulundukları aracın ömrü boyunca güvenle kullanılabileceğini açıkladılar. 15 yılda bir yapılması tavsiye edilen bu değişim sürücüler  $2.000 civarı bir rakam ödemek durumundaydılar.

Araçlardaki airbag bayatlar mı?

Bazı üreticiler araçlarındaki hava yastıklarının kullanım sürelerine kısıtlar getirse de, aslında hava yastıklarının yapımında kullanılan malzemeler oldukça dayanıklı. Fark yaratan en önemli konu, hava yastığının şişmesini sağlayan mekanizmanın ne şekilde kapatıldığı.

Burada ilk günden beri en fazla tercih edilen, nem koruması da çok yüksek olan cam metal korumalar. Bir diğer tercihse plastik metal korumalar ki, bu tip korumalar araç ömrü testlerini geçse bile uç durumlarda diğer seçenek kadar güvenilir değiller. Hava yastıklarının cam metal korumaları kullanmaları çok daha güvenli çünkü bu tip korumalar neme karşı dayanıklılar. Nem, elektrik devrelerinin ve hava yastığının açılmasını sağlayan mekanizmanın bozulmasına ve airbag’in zamanında açılmamasına neden olabiliyor.

Airbag’iniz gerektiği gibi çalışıyor mu, nasıl anlarsınız?

Airbag’inizin düzgün şekilde çalışıp çalışmadığını, kaza yapmadan nasıl kontrol edebilirsiniz? Airbag bulunan her araçta SRS denilen bir gösterge bulunuyor. Eğer bu gösterge alarm veriyorsa airbag’inizde bir sorun olabilir ve gerektiğinde arabanızın hava yastığı açılmayabilir. Normalde aracı çalıştırdığınızda SRS kısa bir süre yanar sonra hava yastığının çalışır durumda olduğundan emin olunca da söner. Eğer ilk çalıştırmada ışık yanmıyorsa veya günlerce yanık durumda kalıyorsa aracınızın hava yastığını kontrol ettirmelisiniz.

Airbag güvenliği ile ilgili bilmeniz gerekenler

-SRS ışığının normal tavrı dışındaki durumlarda mutlaka aracınızı servise göstermelisiniz. Bazen ömür boyu garanti sunabilen emniyet kemerlerinin aksine airbagler genellikle bir sıfır aracın garantisi boyunca garanti kapsamında oluyor.

-Her halükarda arabanızın kullanım kılavuzunda yazanları kontrol etmenizde yarar var. Hava yastığı konusunda markaların politikaları değişkenlik gösterebilir.

-İkinci el otomobil alırken de, aracın SRS ışığının yanıp yanmadığını mutlaka kontrol edin. Aynı şekilde hava yastıklarının bulunduğu alanın dikiş yerlerini de bozulma olup olmadığını anlamak için kontrol etmenizde yarar var.

-Son zamanlarda özellikle Çin’de üretilen hava yastıklarının piyasada dolaşması nedeniyle eğer kaza sonrası airbag değişimi yaptırtacaksanız mutlaka orijinal parça kullanmaya önem vermelisiniz. Yetkili servis dışında satılan her airbag hayatınızı riske eden bir faktör haline gelebilir. Fakat airbag’i hiç kullanılmamış ve hurdaya çıkmış araçlardaki airbag ler çıkarılarak yeniden satışa çıkarılabiliyor. Bu uygulamalara da temkinli yaklaşmanızda yarar var.

Hava yastıklarındaen güvenilir bilgiyi otomotiv üreticileri sunar

Hava yastıklarının ilk dönemlerinde ömürleri laboratuvar simülasyonlarına dayanıyordu çünkü ellerinde başka bir veri yoktu. Günümüzde ise otomotiv markalarının bu alanda 25 yıldan fazla tecrübesi söz konusu. Milyonlarca airbagli araç üretmiş otomotiv markalarının bu konudaki önerilerini güvenle dikkate alabilirsiniz.

 

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar