Hizmet Teklifi AlAraç Sat

Hemen Sat

Tasit.com İş Ortaklarından
anında teklif al, aracını hemen
nakite çevir!

Hemen Sat

Ücretsiz İlan Ver

Hemen ilan ver, ilanın bir çok sitede
ücretsiz yayınlansın, milyonlarca kişiye
ulaşsın!

Ücretsiz İlan Ver

Hızlı İlan Ver

Sadece 3 adımda ilanını ver,
anında yayyınlansın!

Hızlı İlan Ver

Oto klimasından gelen kötü kokular neden oluşur, nasıl giderilir?

Aracınızın klimasından ağır bir koku geliyorsa bunun birkaç nedeni olabilir. Klimadan gelen kötü kokular, araç içerisinde kullanım şekline bağlı olarak zamanla oluşan doğal durumlardan kaynaklı olarak veya istisnai gelişen durumlar sonucu oluşabilir. Aracınızda klima kaynaklı kötü kokulardan klima temizleme işlemi ile kurtulabilirsiniz.

Araç klimasından gelen kötü kokular neden oluşur?

Oto klimasından gelen ağır kokuların en yaygın nedeni, klima sistemi içerisinde zamanla biriken bakterilerdir.

Bu bakteriler genellikle soğuk, nemli ve karanlık ortamlarda çoğalırlar. Klima sistemlerinin iç yapısı da tam olarak bu özellikleri karşılamaktadır. Araç klima sistemlerinde, bu bakterilerin oluşmasına karşı klima filtreleri bulunur. Ancak bu filtreler zamanla yıpranır ve bir süre sonra eskisi kadar iyi çalışmamaya başlarlar. Bu durum bakterilerin çoğalmasına ve istenmeyen kötü kokuların araçta yayılmasına neden olur.

Klima filtresine yapışan kir ve tozlar

Klima sistemi içerisine dışarıdan hava yoluyla girmiş kir ve tozlar da oto klima kokusuna neden olabilir. Klima dışarıdan aldığı havayı istenilen sıcaklıkta içeriye doğru üflerken, havayla birlikte birtakım tozları da içerisinde toplar. Bu tozlar zamanla birikir ve klima çalıştırıldığında da aracın içerisinde ağır bir koku yapabilir. Bazen koku olarak hissedilirken, bazen de tozlu bir hava dalgası ile aracınızın havasını bozar. Klimadan gelen kötü kokular sürüş kalitesini, keyfini ve güvenliğini olumsuz yönde etkiler.

Polen filtresi değişimi

Polen filtresi araca dışarıdan girmeye çalışan ve klimaların yarattığı hava sirkülasyonunda ortaya çıkan tozları yutan filtredir. Eğer uzun süre aracın klima polen filtresini değiştirmediyseniz ve klimayı sıklıkla kullanıyorsanız polen filtresi değişimi işlemi yaptırmanız gerekir.  Polen filtresi değişimi hizmeti teklifi almak için Tasit.com’dan online talepte bulunabilirsiniz.

Soğuktan aracınıza sığınan hayvanlar

Nadir de olsa karşılaşılan bir başka durum ise, araçların motor bölümünde klima peteğinin bulunduğu yerde sıkışarak, malesef can veren hayvanlardır. Bazen yavru kedi, fare gibi küçük ve sokakta yaşayan hayvanlar aracınızın motor bölümüne girer ve ne yazık ki orada sıkışarak can verir. Özellikle soğuk kış günlerinde aracınızı çalıştırmadan önce içinde hayvan olup olmadığını kontrol ederek hem hayvanın hayatını kurtarır hem de oluşabilecek kokuların önüne geçebilirsiniz.

Isınmak için motor bölümüne sığınan ve orada can veren hayvanların oluşturduğu kokular, klima sistemi tarafından içeriye doğru püskürtülür. Bundan kaynaklanan ağır koku, diğerlerine göre çok daha fazla rahatsız edici ve kolay fark edilebilen bir kötü kokudur.

Bunların haricinde, motor kaynaklı veya iklim koşullarıyla alakalı çok farklı durumların da oto klima kokusuna sebep olması mümkün olabilmektedir.

Klima temizleme hizmeti teklifi alın

Klima temizleme hizmeti için Tasit.com’dan 3 dakikada güvenle ve kolayca teklif alabilirsiniz. Aracınızın klimasından eğer kötü kokular veya tozlu hava gelmeye başladıysa, hemen Tasit.com’dan klima temizliği hizmeti teklifi alın.

 

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

ETİKETLER

Yeni eklenen ilanlar