Hizmet Teklifi AlAraç Sat

Hemen Sat

Tasit.com İş Ortaklarından
anında teklif al, aracını hemen
nakite çevir!

Hemen Sat

Ücretsiz İlan Ver

Hemen ilan ver, ilanın bir çok sitede
ücretsiz yayınlansın, milyonlarca kişiye
ulaşsın!

Ücretsiz İlan Ver

Hızlı İlan Ver

Sadece 3 adımda ilanını ver,
anında yayyınlansın!

Hızlı İlan Ver

Lastiklerinizin arızalandığını gösteren ilk 5 belirti

Araçlarımızın lastikleri, zeminle tek bağlantımız olarak sürüş güvenliğinde büyük önem taşıyor. Yol tutuşu ve frenlemeyi etkilemenin yanında tüm otoyolun güvenliğinde de lastikler söz sahibi.

Lastikleri değiştirmeniz gerektiğinin habercisi 5 gösterge

Lastiklerin durumunu anlamak onlara ara ara şöyle alıcı gözle bakmaktan geçiyor. Lastiklerin ortalama ömürleri 4 yıl yine de lastiklerden en yüksek verimi almanın da yolları var. Buradaki sorun belirtilerinden herhangi birine rastlarsanız lastiklerinizi mutlaka bir uzmana gösterin.

– Yan duvarlarda çatlak veya kesikler

– Eşit şekilde aşınmayan lastikler. Bu durum yanlış basınçtan, hatalı hizalamadan, lastiklerin zarar görmüş olmalarından veya süspansiyon parçalarından kaynaklanıyor olabilir.

– Lastik sırtındaki aşınmalar. Birçok modern lastikte sırtın aşınabileceği son nokta işaretli oluyor, o noktayı geçtiğinde lastiklerinizi değiştirmenin zamanı gelmiş demektir.

– Lastiklerinizin yan duvarlarında kabarıklık veya kabarcıklar. Bunları gördüğünüz anda lastiğinizi değiştirmenizde yarar var. Bu zayıf noktalar kolayca patlayarak sizi yolda bırakabilir.

– Aşırı titreme. Titreme, lastiğin hatalı hizalandığını, balansının bozuk olduğunu veya eğri durduğunu gösteriyor olabilir. Aynı zamanda iç bölgede bir hasara da işaret edebilir. Titremeyi asla hafife almayın, titreme varsa aracınızı güvenliğiniz için mutlaka servise götürün.

Lastik basıncı sorunu

Araştırmalar ve anketler yollardaki araçların yarısının lastiklerinden en az birinin düşük basınçta olduğunu gösteriyor.  Lastiklerin hava basıncını mevsim geçişleri bile etkiliyor yani çoğu zaman siz daha ne olduğunu anlamadan lastiklerinizin basıncı düşmüş olabilir.

Çok küçük basınç düşüşleri bile aracınızın yol tutuşunu etkileyerek aracın kontrolünü zorlaştırır. Dahası basıncı düşen lastikler yakıt ekonomisini de olumsuz etkileyerek cebinizi de sarsar. Basınç ölçümü 1 Kasım ile beraber araçlarda zorunlu olacak. Yine de ayda bir lastiklerinizin basıncını ölçtürmek ve üreticinizin önerdiği seviyede olup olmadığını kontrol etmek sizin ve ailenizin güvenliği için yapacağınız küçük bir yatırım olacaktır.

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar