Hizmet Teklifi AlAraç Sat

Hemen Sat

Tasit.com İş Ortaklarından
anında teklif al, aracını hemen
nakite çevir!

Hemen Sat

Ücretsiz İlan Ver

Hemen ilan ver, ilanın bir çok sitede
ücretsiz yayınlansın, milyonlarca kişiye
ulaşsın!

Ücretsiz İlan Ver

Hızlı İlan Ver

Sadece 3 adımda ilanını ver,
anında yayyınlansın!

Hızlı İlan Ver

Lastiklerinizden En Yüksek Verimi Alın: En Fazla Kilometre Nasıl Yapılır?

Otomobilinizin en önemli parçalarından olan lastikleriniz, güvenli sürüş için de büyük önem taşıyorlar. Aynı zamanda hiç de ucuz değiller ve hep kullanmamış olsanız bile belirli aralıklarla yenilenmeleri gerekiyor. Bu nedenle, kullanacağınız süre içerisinde lastiklerinizle sağlıklı şekilde mümkün olan en fazla kilometreyi yapmak istemek, lastiklerden en fazla verimi alabilmek anlamına geliyor. Peki nasıl yapılabilir? İşte bazı ipuçları:

Sağduyulu Sürüş: Lastiklerinizi daha uzun süreyle güvenle kullanabilmenin en etkili yolu aslında makul bir sürüş tarzı.  Makul bir sürüş tarzıyla, aşırı hız yapmadan, ani hızlanmalardan ve manevralardan kaçınarak, ani frenleme yapmadan, dönüşleri hızla almadan ve yolda tekerleklere zarar verebilecek ve delik açabilecek cisimlere dikkat ederek kullanmayı kastediyoruz.

Aylık lastik basıncı kontrolleri yapmak:  Basınç seviyesini dengede tutmak, lastiklerinizin ömrünü direkt olarak etkiler. Lastikler çeşitli nedenlerden basınç kaybedebilir. Yoldaki kalıntılar, molozlar lastiklerinizde ince sızıntılara neden olabilir. Hava sıcaklığı düştüğünde de lastik basıncı düşer, her 10 derecelik düşüş, lastik basıncını 1 psi kadar düşürebilir. Havası düşük lastiklere normalde olması gerekenden daha fazla yük biner ve sürtünme artarak zarar veren bir ısıya neden olur. Lastikleriniz için en doğru basınç seviyesini eğer orijinal tekerleklerse aracınızın kullanma kılavuzunda veya sürücü kapısına yapıştırılmış bir etikette bulabilirsiniz.

Lastiklerinizde yıpranma kontrolleri yapmak:  Bir diğer etkili alışkanlık ise her bir lastiği şişkinlikler, kesikler ve görünür kusurlar için incelemek. Bunu lastik basıncını kontrol ederken yapabilirsiniz. Alışılmışın dışında bir şey fark ederseniz lastikleri bir uzmana tamir ettirmekte yarar var.

İlk yıpranma belirtisinde lastikleri dengelemek: Eğer lastikleriniz dengeli değilse araç titreme ve sağa sola sallanma yapacaktır ve bu da süspansiyon sistemleri için hiç iyi olmaz.  Lastiklerin dengelenmemiş olmaları, ayrıca düzleşmelerine de neden olur. Her 20-30 bin km’de lastiklerinizin balans ayarını yaptırmak onların ömrünü uzatacaktır.

Lastiklerin yerlerini önerildiği gibi değiştirmek:  Alınan her 8-15 bin km arası, lastiklerinizin yerlerini önerildiği şekilde değiştirmek daha uzun süre dayanmalarını sağlar.  Bunu hatırlamanın en kolay yolu, yağ değişimi yaptırırken lastiklerinizin yerlerini de değiştirtmek.

Lastikleri yılda bir hizalatmak:  Hizalama, lastiklerin yol yüzeyi ile eşit şekilde temasını sağlar. Düz gitmeye çalışırken aracınız yana kayıyorsa lastiklerinizi hizalatma vaktiniz gelmiş demektir. Aynı zamanda eğer lastikleriniz birbirlerinden farklı hızlarda yıpranıyorsa hizalatmak bu problemi de çözebilir.

 

 

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar