Kış lastikleri yazın kullanılırsa ne olur?

Havalar ısındıkça, yol ile tek bağlantı noktanız olan lastikleriniz de değişen hava koşullarından etkileniyor. Hem yakıt tasarrufu hem de güvenliğiniz için mevsime uygun lastik kullanmanız hayati önem taşıyor. 

Kış lastiklerinizi hala değiştirmediyseniz, hava koşullarına uygun yaz lastiklerini kullanmanın zamanı çoktan geldi. Yaz lastiği veya dört mevsim lastikler arasında karar vermek için bu yazımızı da inceleyebilirsiniz. Ama yaz aylarında neden kış lastiği kullanmamalısınız kısaca sıralayalım:

Lastikler hızlı yıpranır

Yaz mevsiminde kullanılan kış lastikleri aşırı aşınma nedeni ile lastiklerin daha çabuk yıpranmasına neden olur. Yaz lastiklerinin dönme direncinin kış lastiklerine oranla daha düşük olması, daha az yakıt ve daha az aşınma anlamına gelir.

Yakıt tüketimi artar

Daha fazla güç harcayan aracınızda doğal olarak yakıt tüketimi de artar.Lastikler binek otomobillerde yakıt performansını çok ciddi şekilde etkiler.

Fren mesafesi uzar, gürültü başlar

Yanlış lastikler, aracın performansını etkileyerek gürültü seviyesini arttırdığı gibi fren mesafesini de uzatıyor. Kış lastiklerinin tasarımı sebebi ile daha fazla ses çıkarmasına sebep olur.

Savrulma ve takla riski artar

Kuru zeminlerde kullanılan kış lastiklerinde virajlarda savrulma hatta takla atma riski artıyor. Kış lastiğinin üretiminde kullanılan kauçuğun yüzdesinin fazlalığı yaz lastiğine göre daha yumuşak olmasının sebebidir. Aynı zamanda kış lastiğinden beklenen akselerasyon ve frenleme tepkimeleri kış mevsimi ve kış dönemi yol koşullarına göre daha farklı bir gövde yapısını gerektirmektedir. Dolayısıyla limitlere yakın bir performans ile yaz aylarında kış lastikleri ile yol alan sürücüyü çok tehlikeli deneyimler bekleyecektir.

 

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar