Hizmet Teklifi AlAraç Sat

Hemen Sat

Tasit.com İş Ortaklarından
anında teklif al, aracını hemen
nakite çevir!

Hemen Sat

Ücretsiz İlan Ver

Hemen ilan ver, ilanın bir çok sitede
ücretsiz yayınlansın, milyonlarca kişiye
ulaşsın!

Ücretsiz İlan Ver

Hızlı İlan Ver

Sadece 3 adımda ilanını ver,
anında yayyınlansın!

Hızlı İlan Ver

Kış lastikleri hangi illerde zorunlu?

Kış aylarında soğuk ve yağışlı hava, yaz aylarına göre sürücüler için daha riskli. Kış lastikleri de soğuk hava şartlarında araçlarımızda yapılması gereken en önemli değişiklikler arasında.

Soğuk havalarda da yaz lastikleri kullanırsanız lastikler daha çabuk sertleşerek tutunma kabiliyetini yitirirler. Kış lastikleri, yapısal özellikleri itibariyle hava sıcaklığının 7 derecenin altında olduğu zamanlarda kuru asfalt, kar ve buzda daha iyi tutunma ve dolayısıyla daha güvenli sürüş imkânı sağlar.

Kış lastikleri ne zaman takılmalı?

Ülkemizde 1 Aralık – 1 Nisan tarihleri arasında artık otomobillerde de kış lastiği takma zorunluluğu var. Ancak uzmanlar kış lastiklerinin değişiminin Kasım ayı içinde yapılmasını öneriyorlar. 2012 yılında yayınlanan bir genelge ile tüm Türkiye’de hafif ticari araçlar, otobüsler ve kamyonlara getirilen kış lastiği takma zorunluluğu, 2013 yılında yapılan yeni bir düzenleme ile 54 ildeki otomobillere de getirilmişti.

Kış lastiği takma zorunluluğu olan iller

Kış lastiği takma zorunluluğu olan iller; Afyonkarahisar, Ağrı, Amasya, Ankara, Artvin, Bilecik, Bitlis, Bolu, Burdur, Bursa, Çankırı, Çorum, Denizli, Edirne, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Gümüşhane, Hakkari, Isparta, İstanbul, Kars, Kastamonu, Kayseri, Kırklareli, Kırşehir, Kocaeli, Konya, Kütahya, Manisa, Muş, Nevşehir, Niğde, Samsun, Sakarya, Sivas, Tekirdağ, Tokat, Tunceli, Uşak, Van, Yozgat, Zonguldak, Aksaray, Bayburt, Karaman, Kırıkkale, Batman, Şırnak, Ardahan, Iğdır, Karabük ve Düzce’dir. Yaşanan iklimin ve nüfus yoğunluğunun da etkisi ile kış lastiği pazarının en büyük olduğu il başkent Ankara’dır. Ankara’dan sonra sayabileceğimiz diğer iller Erzurum, Kayseri, Bursa ve Van’dır.

4×4 araçların çekiş gücüne güvenerek kış lastiği kullanılmasına gerek olmadığı yönünde bir düşünce var. Güvenli bir sürüş ve yol tutuş kabiliyeti için soğuk havalarda karlı ve buzlu yollarda kış lastiği 4×4 araçlarda da kullanılmak durumunda.

Kış lastiği seçerken nelere dikkat edilmeli?

Kış lastiği seçerken online alışveriş sitesi Kliksa’nın hazırladığı öneriler şöyle:

-Kış lastiği seçilirken mutlaka araç üreticisinin önerdiği lastik ölçüsü kullanılmalıdır. Bu bilgiler kullanıcı el kitabında veya araç üzerinde (genellikle ön kapı iç tarafında) yazar. Aracın yetkili servisleri de bu konuda bilgi verebilir.

-Lastiğin kuru ve ıslak yolda fren, karda fren ve karda çekiş özelliklerine önem sırası ile dikkat edilmelidir.

-Seçilen kış lastiğinin üzerinde “Kış Lastiği” işareti olmalıdır.

-Kullanılması gereken kış lastiği yaşanılan bölgeye göre değişiklik gösterebilir, iklim koşulları dikkate alınarak lastik seçimi yapılmalıdır.

-Kış lastiklerinin diş derinliği 4 mm.’nin altında olmamalıdır.

-Kış lastiğinin üretim yılı kontrol edilmelidir. Son 5 yıl içerisinde üretilmiş olan lastikler tercih edilmelidir.

-Güvenliğin yanı sıra yakıt tasarrufu ve uzun ömürlü lastikler tercih edilmelidir.

-Kış lastiğinin garanti şartları öğrenilmelidir.

-Kış lastikleri 4 tekerleğe de takılmalıdır. 2 adet kış lastiği, sürüş güvenliği açısından yeterli değildir.

-Kış lastiklerinin değişimi mümkünse Kasım ayı içinde yapılmalıdır.

 

 

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar