Hizmet Teklifi AlAraç Sat

Hemen Sat

Tasit.com İş Ortaklarından
anında teklif al, aracını hemen
nakite çevir!

Hemen Sat

Ücretsiz İlan Ver

Hemen ilan ver, ilanın bir çok sitede
ücretsiz yayınlansın, milyonlarca kişiye
ulaşsın!

Ücretsiz İlan Ver

Hızlı İlan Ver

Sadece 3 adımda ilanını ver,
anında yayyınlansın!

Hızlı İlan Ver

İkinci el otomobillerde hangi kilometre ne anlama geliyor?

İkinci el otomobillerin yaşam sürelerinde 18 yaş 30 yaş gibi bazı kilometreler de dönüm noktalarıdır.  İkinci el otomobillerin doğum günleri yoksa da, değerlerini etkileyen kilometre taşları var. Arabanızı satmak istiyorsanız veya ikinci el bir otomobil satın almayı planlıyorsanız bahsedeceğimiz kilometre taşlarını ve işaret ettiklerini iyi okumalısınız.

İlk dönüm noktası: 60 bin bakımı (50.000 km- 70.000 km)

Araçların fabrika garanti süreleri markadan markaya ve modelden modele değişiklik gösterse de ortalama 2 yıllık bir süreden ve kabaca 60.000 km sınırından bahsetmemiz mümkün.  Bu sınır genelde sahibinden satılık araç ilanı vermenin ilk düşünüldüğü kilometre.

Bu km aynı zamanda yağ değişimi, lastiklerin bakımından daha büyük çaplı parça değişimlerinin, servis ziyaretlerinin başladığı ve tamir bakım masraflarının yavaş yavaş hissedilmeye başlandığı döneme denk geliyor.  Eğer arabanızı satmak istiyorsanız 60.000 km sınırına ulaşmadan birkaç bin km önce ve ilk ciddi bakımının zamanı gelmeden ilan vermenizde yarar var. Aynı şekilde bu kilometreler civarındaki ikinci el otomobil satın almayı düşünüyorsanız mutlaka 60 bin bakımının yapılıp yapılmadığını kontrol etmelisiniz.  Eğer bakımı yapılmamışsa, bu fiyat pazarlığında kullanabileceğiniz değerli bir bilgidir.

İkinci dönüm noktası: 100 bin bakımı (90.000 km – 110.000 km)

İkinci önemli servis ziyareti ilkinden daha masraflı olmakla ünlüdür. Özellikle zamanlama sistemi bulunan araçlarda, bu bakımda değişmemesi durumunda motora zarar verebilecek olan triger kayışının değişmesi kritik kabul edilir. Daha güncel model otomobiller daha uzun gitse de, aynı zamanda bu kilometreleri gören bir aracın frenlerinin ve lastiklerinin de değişmesi de önemli konulardan biridir.

Sahibinden ikinci el otomobil satışlarında, aracın bakımlarının gerektiği gibi yapılıp yapılmadığı hem alıcıların hem de satıcıların çok önem vermeleri gereken bir konu. İkinci önemli bakım olan 90 bin bakımının hakkıyla yapılıp yapılmadığı da ikinci el otomobil satışlarının pazarlık aşamalarında sıkça gündeme geldiğini söylemek yanlış olmaz.

Üçüncü dönüm noktası:  150 bin bakımı

20 yıl öncesine kadar 150.000 km yi görmüş bir araç zamanını doldurmuş sayılırdı. Günümüz teknolojisi ve imkânlarıyla otomobillerin ömürleri de giderek uzamış durumda ve 150 bin km deki bir araç hala en iyi zamanında kabul edilebilir. Örnek vermek gerekirse geçtiğimiz günlerde Skoda’nın Fabia ile 1 milyonuncu kilometreyi yapan bir sürücü, bunu markanın çalışanlarıyla birlikte kutlamıştı. Benzer şekilde emekli bir öğretmen Volvo’su ile 5 milyon km’yi devirdi. Yine de kabul gören görüşler, mühendislik teknolojileriyle aynı hızda değişmediğinden 150 bin km’deki bir aracın fiyatı ciddi anlamda düşüyor.  Satmak istediğiniz bir aracınız varsa, fiyatlardaki bu ciddi düşüş nedeniyle bu sınıra gelmeden arabanızı satmak için ücretsiz ilan vermeyi düşünmeniz yerinde olacaktır.

150 bin km sonrası..

Bir otomobil 150 bin km’yi gördükten sonra aracın servis ziyaretleri de sıklaşmaya başlıyor. Otomobilin içi ve dışı artık yaşını daha fazla gösteriyor, döşemeler ve iç alandaki diğer parçalar yıpranmış, aracın boyası eskimiş oluyor. Çoğu durumda parça değişimleri ve tamirler gerekmeye başlıyor.

İster ikinci el bir otomobil satın almak için araç ilanlarına göz atıyor olun, ister elinizdeki aracı satmayı düşünün, gözünüzü aracın kilometresinde tutmak en doğru fiyatı bulmanıza çok yardım edecektir.

 

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar