Hizmet Teklifi AlAraç Sat

Hemen Sat

Tasit.com İş Ortaklarından
anında teklif al, aracını hemen
nakite çevir!

Hemen Sat

Ücretsiz İlan Ver

Hemen ilan ver, ilanın bir çok sitede
ücretsiz yayınlansın, milyonlarca kişiye
ulaşsın!

Ücretsiz İlan Ver

Hızlı İlan Ver

Sadece 3 adımda ilanını ver,
anında yayyınlansın!

Hızlı İlan Ver

Hırsızın hiç mi suçu yok: Arabanızı çalınmaktan nasıl korursunuz?

Otomobilinizi park ettiniz, geldiniz ki park ettiğiniz yerde yok.  Otomobil hırsızlığı özellikle büyük şehirlerde giderek artıyor.  Arabalar en çok hangi sebepten çalınıyor? Yedek parça olarak satabilmek,  şöyle bir dolaşmak, ağır hasarlı bir oto ile aynı marka renk ve modeldeki bir aracın şasi ve motor numarasını değiştirmek (change), yurtdışına çıkararak satmak, çalınan sıfır aracı yeniden tescil ettirip imalattan yeni çıkmış göstermek,  sahte plaka ve ruhsatla başkalarına satmak veya suç işlemekte kullanmak araba hırsızlığının nedenlerinden bazıları.

Aracınızın çalınmaması için dikkat etmeniz gerekenler

Aracın çalınması yeterince can sıkıcıyken bir de ihmal nedeniyle durumdan sorumlu olmamak için gereken tüm tedbirleri almış olmaya özen göstermelisiniz.  Karayolları Trafik Kanunu’na göre aracın çalınmış olduğunu kanıtlamak yeterli olmuyor, aracın sahibi aynı zamanda kendisinin hiçbir kusuru ve ihmali olmadığını da kanıtlamak zorunda.

Arabanızın anahtarının erişilebilir olması, arabanızı çaldırmanın en kolay yolu.

–          Eve veya ofise giren hırsızlar eğer görünür yerde bir araba anahtarı bulursa, park edilmiş aracınızı da alıp gidebiliyor.  Hatta lüks otomobillerde sadece arabanın anahtarı için eve giren hırsızlar olabiliyor. Evde de arabanızın anahtarını kolay erişilen bir yere bırakmamanız, mümkünse ev için de güvenlik sistemleri düşünmenizde yarar var.

–          Özellikle kalabalık yerlerde park ettikten sonra anahtarı montun cebine veya pantolonun ön cebine koymak çok yaygın bir hareket. Stadyum, konser gibi alanlarda sizi takip eden kişiler anahtarı kalabalıkta cebinizden kolayca alabilir.

–          Aracınızı kalabalık yerlerde bir şey olmaz diye düşünerek çalışır vaziyette anahtar üzerinde olarak kısa süreli de olsa bırakmamalısınız. Benzinci, market önü gibi yerlerde kısa süreli de olsa aracınızı terk edecekseniz, camları ve kapıları kilitleyerek anahtarınızı yanınıza almalısınız.

–          Gözden kaçan başka bir konu, yeni alınan sıfır araçların torpido gözündeki yedek anahtarın orada unutulması hırsızlar için başka bir nimet.

–          Aracınızın anahtarına banka kartı şifreniz gibi davranmak en iyisi, satmaya karar verdiğinizde bile kısa süreli de olsa kimseye vermeyin.

–          Olası küçük trafik kazalarında arabanızdan inerken mutlaka kontağı kapatıp anahtarınızı yanınıza alın. Bazı durumlarda hırsızlar sadece sizi aracınızdan indirmek ve anahtarı alabilmek için size çarpabiliyorlar.

Nereye ve nasıl park ettiğiniz, arabanızın çalınma riskini değiştirebiliyor

–          Yapılan araştırmalar tek başına ve tenha yerlere park edilen araçların daha çok çalındıklarını gösteriyor. Park yeri olarak birinci tercihiniz, korunaklı ve bekçisi veya güvenlik görevlisi bulunan otoparklar olmalı.

–          Eğer bir otoparka park edemiyorsanız, arabanızı ara sokaklardansa,  park yasağının olmadığı cadde üzeri, aydınlık hatta tercihen civar işyerlerinin kameralarının gördüğü yerlere park etmeniz en doğrusu. Kısa bir süre içinde olsa, asla ışıklandırması olmayan tenha bir yere otonuzu park etmeyin.

–          Hastane, açık otopark gibi alanlardaki görevli kişilerin gerçekten görevli olduklarından emin olmanızda yarar var. Kolluk takıyorlarsa da, eğer anahtarınızı bırakacaksanız makbuzla bırakmalı ve gerçekten orada çalıştıklarından emin olmalısınız.

Alabileceğiniz diğer önlemler:

–          Arabanız ne kadar size özgüyse, çalındığında diğer araçlardan ayrılması da o kadar kolay olacaktır. Döşemelere işlenenler, sadece sizin aracınızda olan her tür detay aracınızın bulunmasını kolaylaştırır, bu yüzden arabanızı olabildiğince kişiselleştirmek çok yararlı.

–          Aracınızın en ayırt edici özelliği şasi numarasıdır. Bu numarayı kaydedip yanınızda taşımanız beklenmedik durumlara karşı en doğrusu.

–          Arabanın içinde hırsızları motive edebilecek eşya bırakmamak önemli, özellikle çantalar bu anlamda oldukça davetkâr.

–          Aracınızdan ayrılırken radyo ayrılabiliyorsa yanınıza almanızda yarar var. Ehliyet, ruhsat ve yedek anahtarı asla aracınızda bırakmamalısınız.

–          Aracınızı ikinci el satın alıyorsanız, yedek anahtarı da almayı unutmamalı veya yedek anahtar yoksa aracın kilidini mutlaka değiştirmelisiniz.

–          Gizli kontak yaptırmak, baston kilit kullanmak caydırıcı olabiliyor. Araç takip sistemleri, GPS kullanmak aracın bulunabilmesinde polise aracın bulunmasında çok yol gösteriyor.

–          Kaliteli oto alarm sistemleri kullanmak ve en önemlisi kasko yaptırmak en güvenli yollar.

Tüm bu önlemleri almış olmanıza rağmen aracınız yine de çalınacak olursa, çalındığı andan itibaren adım adım yapılması gerekenler ve aracınızın bulunabilmesi için yapabileceklerinizi de başka bir yazımızda ele alacağız.

 

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar