Hizmet Teklifi AlAraç Sat

Hemen Sat

Tasit.com İş Ortaklarından
anında teklif al, aracını hemen
nakite çevir!

Hemen Sat

Ücretsiz İlan Ver

Hemen ilan ver, ilanın bir çok sitede
ücretsiz yayınlansın, milyonlarca kişiye
ulaşsın!

Ücretsiz İlan Ver

Hızlı İlan Ver

Sadece 3 adımda ilanını ver,
anında yayyınlansın!

Hızlı İlan Ver

HGS Sorgulama, Bakiye Yükleme ve Ceza Sorgulama İşlemleri

İstanbul’da yaşayan araç sahiplerinin günlük yaşamlarının bir parçası olan HGS ve OGS, trafikte düzen ve kolaylık sağlarken, büyük sorunlara da neden olabiliyor. Bu sorunların başında da ödenmemiş geçiş ücretleri ve kaçak geçiş cezaları geliyor.

1

HGS Bakiye Sorgulama

HGS yani Hızlı Geçiş Sistemi, PTT veya anlaşmalı bankalardan aldığınız manyetik kartlara para yükleyerek, köprü ve otobanlardan durmadan geçiş yapmanızı sağlayan sistem. HGS sisteminden geçiş yapabilmeniz için HGS kartına ve geçiş yapmanızı sağlayacak kadar da bakiyeye sahip olmanız gerekiyor.

Peki HGS kartınızın içinde ne kadar bakiye kaldığını nasıl öğrenebilirsiniz? HGS bakiyenizi herhangi bir PTT şubesine giderek veya HGS müşteri hizmetlerinin resmi internet sitesine giriş yaparak öğrenebilirsiniz. HGS sorgulama işlemi için siteye girmeniz yeterli.  Siteye giriş yaptığınızda, sağ üst kısımdaki ” Müşteri Hizmetleri Giriş ” bölümünü tıklamanız gerekiyor. Eğer siteye üyeliğiniz varsa e-posta adresi ve şifrenizle giriş yaparak, üyeliğiniz yoksa ” Üye Olun ” bölümünden üye olduktan sonra giriş yaparak HGS bakiye sorgulama işleminizi yapabilirsiniz.

HGS Ceza Sorgulama

HGS kartınız yoksa veya kartınızda geçiş için yeterli miktarda bakiyeniz yoksa, HGS’den kaçak geçiş yapmış sayılıyorsunuz. Bu ceza, daha önceden en uzun mesafenin giriş ücretinin 11 katı olarak yansıtılıyordu. Bu da kimi zaman astronomik cezalara neden oluyordu. Gelen şikayetler üzerine kaçak geçiş cezaları nihayet değiştirildi. Yeni sisteme göre sürücüler kaçak giriş çıkış yaptıkları mesafe ücreti üzerinden ceza ödeyecekler. HGS cezaları, ceza tebliği tarihinden itibaren 15 gün içinde ödenirse %25’lik bir indirimle tahsil ediliyor. 5555

HGS kaçak geçiş cezası olup olmadığını HGS müşteri hizmetleri internet sitesinden online olarak HGS geçiş sorgulaması yapabilirsiniz. Siteye giriş yaptıktan sonra sağ üst köşedeki ” Geçiş İhlali Sorgula ” bölümüne tıklayarak, karşınıza çıkan ekrana aracınızın plakasını boşluk bırakmadan büyük harflerle yazarak, aracınıza ait HGS cezası olup olmadığını öğrene bilirsiniz. HGS ile ilgili sorunlarınızı veya merak ettiğiniz detayları; hgs@kgm.gov.tr e-mail adresine yazabilir yada 444 11 17 numaralı çağrı merkezini arayabilirsiniz.

HGS Bakiye Yükleme

HGS bakiye yükleme nasıl gerçekleştirilir? HGS bakiye yükleme için herhangi bir PTT şubesine veya anlaşmalı olduğunuz bankaya gitmeniz yeterlidir. HGS yükleme hizmetinizi PTT’nin online hizmeti olan ePttAVM sitesi üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Ancak bu siteden HGS bakiye yükleme yapmak için HGS etiketinizi PTT’den almış olmanız gerekmektedir. Bankalardan aldığınız HGS etiketlerinizin yüklemelerini buradan yapamıyorsunuz.

ptt

Ayrıca App Store ve Google Play üzerinden uygulamayı indirip cep telefonu veya tablet cihazınızdan da yükleme yapabilirsiniz. ePttAVM  üzerinden HGS yükleme yaparken yüklemenin iptali ve düzeltme yapılamıyor. Bu nedenle yükleme yaptığınız ürün numarasını dikkatlice girip, kontrol etmeyi unutmayın.

OGS Ceza Sorgulama

OGS geçis sistemi de genel olarak HGS ile aynıdır. OGS ve HGS geçişinde kullanınan kartların sistemleri ve çalışma şekilleri farklıdır ve OGS, Kara Yolları Genel Müdürlüğü’ne bağlıdır. 222   OGS’de de HGS’de olduğu gibi geçiş kartınızda geçişe yetecek miktarda bakiye bulunması gerekmektedir. Eğer OGS cihazınız yoksa yada yeterli kadar bakiyeniz bulunmuyorsa yaptığınız geçiş kaçak geçiş olarak sayılmakta ve geçiş ücretinin 10 katı olarak cezalandırılmakta.

Peki OGS’den kaçak geçiş yapıp yapmadığınızı veya cezanız olup olmadığını nasıl öğrenebilirsiniz? 444 11 17’i arayıp, 0’ı tuşlayarak kaçak geçiş cezanız olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Yada Kara Yolları Genel Müdürlüğü internet sitesinden online olarak OGS cezanızı öğrenebilirsiniz. Siteye giriş yaptıktan sonra en üstte bulunan alana, aralarda boşluk bırakarak büyük harflerle plakanızı yazdıktan sonra sorgula butonuna basarak sorgulamayı gerçekleştirebilirsiniz. İkinci bir yol ise OGS geçiş ihlali sorgulamasını e-devlet üzerinden gerçekleştirmek.

HGS ve OGS Cezaları Nereye Ödenir?

HGS ve OGS cezalarınızı, ceza tebliğ edildiği tarihten itibaren 15 gün içinde öderseniz %25’lik bir indirimden yararlanabiliyorsunuz. Yada kaçak geçiş yaptığınız günden itibaren 15 gün içinde HGS veya OGS’nize yeterli bakiyeyi yüklerseniz veya HGS, OGS cihazı satın alırsanız cezadan kurtuluyor, sadece geçiş ücretinizi ödüyorsunuz. Bu nedenle sık sık sadece aracınızın plakasının girerek cezanız olup olmadığını kontrol etmenizde yarar var. Peki HGS ve OGS cezaları nereye ödenir? Kaçak geçiş cezalarınızı HGS ve OGS cihazınızı aldığınız bankadan yada herhangi bir PTT şubesinden ödeyebilirsiniz.

Eğer bakiyenizde yeterli miktar olmasına rağmen cezaya düştüyseniz, HGS etiketinizden kaynaklanan ve sık rastlanan bir sorundan da kaynaklanıyor olabilir. HGS etiketinin nereye yapıştırılması gerektiği hakkındaki bilgileri “Hızlı Geçiş Sisteminde Etiket Problemi” haberimizde bulabilirsiniz.

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar