Grip ve soğuk algınlığı trafikte çok tehlikeli

Grip ve nezle mevsimleri direksiyon başındakiler için ekstra zorlayıcı ve hafife aldığımız bu durum sandığınızdan çok daha tehlikeli.

Bilinen 200’den fazla yaygın soğuk algınlığı, nezle ve grip virüsü var. Özellikle geçiş mevsimlerinde salgınlardan etkilenmemek çok zor.  Aslında kısa sürede geçen ve pek de ciddiye almadığımız bu rahatsızlıklar sürüş kabiliyetinizi önemli ölçüde etkileyerek hem kendiniz için, hem de başkalarına risk oluşturmanıza neden oluyor.

Tepkiler yavaşlıyor..

İngiltere’nin ileri sürüş uzmanları enstitüsüne göre nezle ve grip odaklanma yeteneğini yarı yarıya düşürüyor.  Ayrıca reaksiyon süresini ve trafikte çok hayati olabilen karar verme yeteneğini ciddi şekilde yavaşlatıyor.

Hapşırık faktörü

Hapşırmak, nezlenin gribin en doğal sonucu. Ortalama bir hapşırık boyunca gözler yarım saniye ile 2 saniye arasında istemsiz olarak kapalı kalıyor. Bu sırada otobanda ilerlediğinizi düşünürseniz bir hapşırık boyunca 2 araç ila 10 araç boyu kadar yol alabilirsiniz. Bu süre yoğun trafikte gözler kapalı ilerlemek için çok tehlikeli olabilir.

İlaç yan etkileri

Soğuk algınlığı ve grip için ilaç seçenekleri artık çok çeşitli. Fakat bu ilaçların neredeyse tümünün yan etkilerinden biri de uyku getiriyor olmaları. Eğer bu tür ilaçları reçete ile kullanıyorsanız yan etkileri hakkında sürüş öncesi bilgi almanızda yarar var.

Sonuçta eğer durumunuz ilaç kullanmanızı gerektiriyorsa, sürüş becerilerinizin de hem soğuk algınlığı hem de ilaçların yan etkileri ile önemli ölçüde etkileneceğinden en iyisi sürüş keyfine de ara vermek.

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar