Hizmet Teklifi AlAraç Sat

Hemen Sat

Tasit.com İş Ortaklarından
anında teklif al, aracını hemen
nakite çevir!

Hemen Sat

Ücretsiz İlan Ver

Hemen ilan ver, ilanın bir çok sitede
ücretsiz yayınlansın, milyonlarca kişiye
ulaşsın!

Ücretsiz İlan Ver

Hızlı İlan Ver

Sadece 3 adımda ilanını ver,
anında yayyınlansın!

Hızlı İlan Ver

En Çok İhmal Edilen ve Büyük Hasarlara Yol Açan Bakım Hataları

Otomobiller birkaç nesil önceki hallerine göre giderek daha az bakım ve ilgi gerektiriyorlar.  Yine de günlük koşturmaların arasında ihmal ettiğimiz küçük detaylar servis ücretlerinin daha da fazla olmasına neden olabiliyor. Bu küçük detaylara dikkat ederek hem aracınızı en iyi durumda korumuş olursunuz hem de uzun vadede bakım ve servis masraflarınız azalabilir.

Yağ ve diğer sıvı değişimlerini, filtre değişimlerini ihmal etmek

En temel ve en çok ihmal edilen bakım kuralı.  Yağ ve filtre değişimlerini geciktirmek masraflarınızı büyütür. Kirli yağ  aracınızın motorunda ciddi hasarlara neden olacaktır. Aracınızın yağını düzenli olarak kontrol etmemek, -mesela depoyu her tam doldurduğunuzda- probleme davet çıkarmak demek. Soğutma suyu ve fren hidrolik sıvıları gibi diğer sıvılar daha uzun ömürlü olsalar da aracınızın ömrü boyunca dayanmaları için üretilmiyorlar. Yağ filtresi, hava ve klima filtreleri de değişimi kolayca ihmal edilen konular arasında.

Aşırı Isınma

Genelde eğer motor soğutma sıvısı seviyesi normal sınırlar içindeyken motor ısınıyorsa önemli bir sorun olmadığını düşünülür. Fakat eğer motorunuz fazla ısınıyorsa bu aslında daha büyük sorunların habercisidir.

Fabrika Tavsiyeleri

Ne kadar gereksizmiş gibi gözükse de araçların kullanım kılavuzlarında tavsiye edilen bakım aralıkları verilir. Özellikle triger kayışı için belirlenen süreye uymak önemli çünkü triger kayışınız koparsa aracınızı kullanamazsınız ve yıpranmış bir triger kayışının motorunuza hasar vermesi garantidir.

Ben tamir ederim

Aracınızı kendi kendinize tamir etmek için gaza geldiğinizde genellikle yanlış parçalar ve yöntemlerin kullanılması söz konusu oluyor. Özellikle de yüksek teknolojisi olan bir araç kullanıyorsanız kaş yaparken göz çıkartmak işten değil. Basit arızalarda masraftan tasarruf etmek ve ben yaptım gururunu yaşamak güzel ama bu konuda ileri gitmek daha pahalı masraflara yol açabiliyor.

Lastikler: Hava ve hizalama

Havası düşük lastikler çok daha fazla yakıt tüketimine neden olur ve düşük basınçla lastiğinizin ömrü kısalır. Her ay belki kontrol edemeyebilirsiniz ama senede 2 kez bile baksanız paranızı cebinizde daha uzun tutabilirsiniz. Ön ve arka lastiklerin yıpranma seviyeleri de farklı olduğu için zaman kılavuzda belirtilen aralıklarla ve önerilen şekilde lastiklerinizin yerlerini değiştirebilirsiniz.

 

 

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar