Emniyet şeridi ihlali bildireceğim derken mahkemelik olmayın

Geçen hafta İstanbul Büyükşehir Belediyesi Halkla İlişkiler Müdürlüğü’ne bağlı Beyaz Masa Biriminin emniyet şeridi ihlallerine karşı başlattığı uygulamadan bahsetmiştik. Bu uygulamayla sürücülerin emniyet şeridi ihlali yapan araçları, plakaları görünecek şekilde fotoğraflamaları halinde, ihlaller cezalandırılabiliyor.

Uygulamada bazı soru işaretleri ve çekinceler olduğunu düşünüyoruz. Örneğin çekilen fotoğraflardaki plaka yerine farklı bir plaka montajlandığında ne olacak? Birçok ses kaydı, fotoğraf veya video mahkemelerde kanıt olarak kabul edilmeyebiliyor. Herhangi bir aracın izinsiz fotoğraflanmasında hukuki ihlaller var mı?

Konuyla ilgili görüştüğümüz avukat M.Gökhan Ahi  sorularımızı cevapladı:

“Bu konuda bazı çekinceler olduğu doğrudur. Çekilen görüntülerle oynanabilir, plakalar değiştirilebilir vs. Ancak, araçların sicilinde renk / marka / model gibi bilgiler plaka bilgisi ile birlikte bulunmaktadır, dolayısıyla görüntü üzerinde oynansa dahi gönderilen ihbar resmindeki araç renk / marka / model / plaka gibi bilgiler eşleştirilerek kontrol edilebilecektir. Ayrıca görüntünün oynanmış veya orijinal olup olmadığı bazı yazılımlar aracılığıyla kolaylıkla anlaşılabilir. “

Ceza işlemleri yürütülürken Beyaz Masa’nın bu detaylara önem vermesini umuyoruz. Her gelen fotoğrafın sahte mi değil mi olduğuna vakit ayrılmasa da, en azından marka model ve renk birbirini tutuyor mu diye bakılması gerektiğini düşünüyoruz.

Aldığımız bilgilere göre, araçların izinsiz fotoğraflanmaları ile ilgili kamusal bir alanda suç veya kabahat işleniyor olması halinde, araç sahibinin rızası ve izni aranmıyor.  Fakat bu durumun tek bir istisnası var; eğer bir emniyet şeridi ihlali için fotoğraf çekecekseniz, aracın içindeki kişileri fotoğraflamamaya dikkat etmeniz gerekiyor.  Bu tür bir çekim, özel hayatın ihlali anlamına gelebiliyor ve karşı tarafın dava açabilmesi mümkün.

Bir başka problem de, her ne kadar düzen getirmek için düşünülmüş olsa da, bu tür bir uygulamanın sürüş sırasındaki güvenliği de riske atıyor olması. Hem otomobil kullanıp hem de plakanın net bir şekilde göründüğü bir fotoğrafı çekmeye çalışmak, trafikte başkalarının da güvenliğini tehlikeye atabilir.

Emniyet şeridi ihlalinin bugünkü cezası 72 TL ve 20 de ceza puanı işleniyor.

 

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar