Hizmet Teklifi AlAraç Sat

Hemen Sat

Tasit.com İş Ortaklarından
anında teklif al, aracını hemen
nakite çevir!

Hemen Sat

Ücretsiz İlan Ver

Hemen ilan ver, ilanın bir çok sitede
ücretsiz yayınlansın, milyonlarca kişiye
ulaşsın!

Ücretsiz İlan Ver

Hızlı İlan Ver

Sadece 3 adımda ilanını ver,
anında yayyınlansın!

Hızlı İlan Ver

Aynalarınızı Kör Noktalar için Nasıl Ayarlamalısınız?

Uzun bir süredir özellikle lüks otomobil üreticileri, araçların yan aynaları için kör nokta tespit sistemleri sunuyorlar. Genellikle kameralar ve sensörlerin kullanıldığı bu kompleks sistemler yan şeritte olmasına rağmen aynada görünmeyen araçları fark etmenize yardımcı oluyor.

Bir diğer çözüm piyasada satılan ve yan aynalara yapıştırılan ikinci ayna çıkartmaları. Bu çıkartmalar da komşu şeritte olduğu halde aynanızda oluşan kör nokta nedeniyle göremediğiniz araçları görünür kılıyor.

Biz burada daha farklı bir çözümden söz etmek istiyoruz. Basit bir fizik problemi olan kör nokta sorununu kendiniz de çok basit birkaç detaya dikkat ederek çözebilirsiniz. Aracınızın aynalarını doğru şekilde ayarladığınızda kör nokta sorununuz da kalmayacaktır.

Aslında kör noktayı yaratan en önemli faktör kendi aracınız

Aslında kör noktayı yaratan en önemli faktör kendi aracınız

Kör nokta tam olarak ne demek?

Sürücü koltuğuna oturduğunuzda önünüzü net bir şekilde görebilirsiniz. Dikiz ve yan aynalara baktığınızda da arka ve yan kısımların bir kısmını görebilirsiniz. Görmenin fiziğine bağlı tam olarak göremediğiniz bu alanlara kör nokta deniyor. Aslında kör noktayı yaratan en önemli faktör kendi aracınız. Eğer aracınızı yan aynalarda görebiliyorsanız, belli mesafelerde arkanızda veya yanınızda kalan araçları veya yapıları çok geç olana kadar göremeyebilirsiniz. Bu yüzden ya omuz hizanızdan görüş kontrolü yapmalı ya da aynalarınızı kör nokta olmayacak şekilde ayarlamalısınız.

Aynaları kör noktalar için nasıl ayarlamak gerekiyor?

Çoğumuz normalde yan aynalarda aracımızın bir kısmını da görmeye alışkınız. Yan aynaların görüntüsünden aracınızın arka kısmını çıkardığınızda görüş açısını genişleterek kör noktaları da önlemiş oluyorsunuz. Üstelik bu şekilde aynalarınızı çok daha etkili kullanmaya başlayabilirsiniz.

Kör noktaları önlemek için bakış açınızı genişletmeniz gerekiyor

Kör noktaları önlemek için bakış açınızı genişletmeniz gerekiyor

Aynalarınızı bu görseldeki ilk konuma getirdiğinizde, yani aynadan kendi aracınızın görüntüsünü çıkardığınızda kör noktaları da yok etmiş oluyorsunuz. Tek sorun, aynaları bu şekilde kullanmaya alışmanın ilk başta biraz garip gelmesi. Aynaların bu yeni düzeninde aracınızın arkasını dikiz aynasından, etrafınızdakileri ise yan aynalardan izlemeniz gerekiyor.

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar