Hizmet Teklifi AlAraç Sat

Hemen Sat

Tasit.com İş Ortaklarından
anında teklif al, aracını hemen
nakite çevir!

Hemen Sat

Ücretsiz İlan Ver

Hemen ilan ver, ilanın bir çok sitede
ücretsiz yayınlansın, milyonlarca kişiye
ulaşsın!

Ücretsiz İlan Ver

Hızlı İlan Ver

Sadece 3 adımda ilanını ver,
anında yayyınlansın!

Hızlı İlan Ver

Arıza Lambası Yanmaya Başladı. Şimdi Ne Olacak?

Yaz aylarında yapılan bir araştırma, sürücülerin %98’inin araçlarındaki ikaz ışıklarının ne anlama geldiğini bilmediklerini göstermişti. 99 ikaz ışığı arasında yalnızca 12 tanesi farklı marka ve model araçlarda sabit.  En fazla ikaz ışığı olan araç ise 41 uyarı ışığıyla Mercedes Benz E Serisi olmuştu.

Otomobillerdeki teknolojiler arttıkça, uyarı ışıkları da giderek karmaşıklaşıyor. Üstelik farklı marka ve modellerde ortak olan ikaz ışığı da oldukça az.  Araştırmadaki bir başka ilginç sonuç ise ortalama bir sürücünün ikaz ışığı yanmaya başladıktan 12 gün sonra servise gidiyor olması.  Hatta %6 lık bir kesim servise gitmeyi 1 ay kadar ertelediklerini söylemişler.

Peki ne yapmak lazım, yani ışığın ne olduğunu yanana kadar anlamayacak mıyız? Otomobilinizdeki ikaz ışıklarına biraz aşinalık kazanmak ne işimize yarar?

Arıza lambası yandı diye hemen panik olmayın

Bu uyarı ışıklarıyla ilgili doğru bir kavrayışınızın olması, arabanızla bir yerlere giderken bu ışıklardan biri yandığında acil bir durum mu yoksa daha sonra bir uzmana gösterebileceğiniz bir sorun mu olduğunu ayırt etmenizi sağlayabilir. Arabalarda en sık yanan arıza ışıklarının ne anlama geldiğine bir göz atın.

Ampul testi

Aracınızı çalıştırdığınızda normalde gösterge panelinizdeki tüm ışıkların yanması gerekir. Eğer yanmayan bir ışık varsa patlak ampul sendromu olabilir J

Arıza ışığının rengi önemli

Kırmızı veya turuncumsu ikaz ışıkları en temel sistemlerle ilgili kritik arızaları gösterirler. Mavi, yeşil veya farklı bir renkteki uyarı ışıkları daha opsiyonel ve aracın temel  fonksiyonlarından çok, cruise control gibi destek sistemleriyle ilgili problemleri anlatırlar.

Sürekli yanan arıza ışığını görmezden gelmeyin

Sürekli yanar vaziyetteki ikaz lambasını ihmal etmek pahalıya patlayabilir. Çoğu zaman arızanın gevşemiş bir kapak ya da hafif yerinden oynamış bir kablo olduğunu bilmek içinizi rahatlatabilir. Fakat bu kadar basit sorunlar ihmal edildiğinde kartopu, hızla çığa dönüşebilir.

Sürekli olarak yanıp sönen uyarı ışığını çok ciddiye alın. Esas dikkat etmeniz gereken, hasarın aracınızın iç mekanik parçalarında olduğunu gösteren motor lambası olmalı. Böyle bir durum olduğunda yapabileceğiniz en doğru hareket sağa çekip, yol yardımını veya uzman bir teknisyenin desteğini aramak olur.  Eğer aracınız sizi eve veya servise kadar götürebilecek durumdaysa, yavaş bir şekilde bunu da seçebilirsiniz.

 

 

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar