Aracınızı Hızla Satmak İçin Nasıl İlan Vermelisiniz?

Arabayı satmak için ilan vermek istediğinizde bazı küçük noktalara dikkat etmek aracınızı hızlıca satmanıza yardımcı olabilir. Elbette her ikinci el aracın bir piyasası var ve satışın hızı da bir çok konuya bağlı. Ama internette arabanızı nasıl tanıttığınız şüphesiz satış hızına en çok etki eden şey.

Araba ilanları nasıl yazılır?

En iyi araba ilanları, dürüstçe yazılan, samimi, kolay anlaşılan ve okuyanda bir duygu uyandıran ilanlardır. Aslında ilanınızı yazarken mutlaka aklınızda tutmanız gereken tek bir şey var: Aracınızın kendisine özgü cazip yanları ve arabanızı ilk başta neden satın aldığınızı hatırlamak. Potansiyel bir alıcının güvenini kazanmak ve sorulara tekrar tekrar cevap vermemek için aracınızı mutlaka iyisiyle kötüsüyle varsa kazasıyla anlatmalısınız.

Araç hakkında detaylı bilgi verin

Aracınızın özellikleri ve durumuyla ilgili ne kadar çok bilgi verirseniz, ilanınız o kadar etkili olacaktır. Üstelik böylece tek tek gelecek sorulara da her seferinde aynı yanıtları tekrar tekrar verme zahmetinden de kurtulmuş olursunuz.

Marka, model, kilometre, kasa tipi gibi temel bilgileri düşünmenize bile gerek yok çünkü Tasit.com’da bu bilgiler sizin için hazırlanmış durumda, tek yapmanız gereken size uyan seçeneği tıklamak. Aracınızın özel bir paketi varsa mutlaka belirtin.

Eğer detaylı yazacak vaktiniz yoksa her zaman geri dönüp ilanınızı düzenleyebilirsiniz. İnternetten otomobil ilanı vermenin en güzel yanı, gelen tepkilere göre ilanınızı yeniden düzenleyebilmektir.

Aracın fiyatını sürekli değiştirmeyin

Fiyat konusundaki tutumunuzdan söz etmenizde yarar var. Pazarlığa ne kadar açıksınız belirtin. Aracınıza fahiş bir fiyat seçerseniz telefon hiç çalmayabilir. Fiyatınızı her gün değiştirmeyin, meraklı alıcılar mutlaka fark edecek ve ciddi olmadığınızı düşüneceklerdir. Dolandırıcı olduğunuz bile düşünülebilir! Aracın garanti süresi dolmamışsa mutlaka bundan da bahsedin. En önemlisi de aynı aracı farklı sitelerde farklı fiyattan asla satışa çıkarmayın, birçok dolandırıcılığın şüphesi içinde olan alıcıların güvenini anında kaybedersiniz.

Arabayı neden satıyorsunuz?

Alıcılar tarafından en yaygın sorulan sorulardan biri aracınızı neden sattığınızdır. Arabanızla ilgilenenlerin sizi aradıklarında mutlaka soracakları ve aracın potansiyel durumu hakkında en önemli fikri edinecekleri bu sorunun cevabını düşünerek ilanınızı hazırlayabilirsiniz.

Bakım durumunu belirtin

İyi bakılmış bir araç, her zaman satış şansı daha yüksek araçtır. Aracınıza yaptırdığınız bakımları belirtin ve yapabiliyorsanız yazdıklarınızı gerektiğinde servis kayıtlarıyla da destekleyin.

Tamir gerekiyorsa mutlaka belirtin

Potansiyel alıcılar, aracınızı eninde sonunda görecekler. Tamir gerektiren durumlar varsa bunlarla ilgili en başta dürüst olursanız, fiyat pazarlığında eliniz daha güçlü olacaktır.

Hızlı karlı bir satışla, sadece arabadan en hızlı şekilde kurtulmak arasındaki farkı belirleyen en önemli faktör, alıcıların bağ kurabildiği bir ilan hazırlamaktır.

İnsanlar genellikle, ilk sahibinden, yeni gibi ve kilometresi düşük araçlara yönelirler ve bu özellikteki araçları satmak çok daha kolaydır. Eğer aracınız bu özellikleri taşıyorsa mutlaka vurgulayın.

Argo ve Klişelerden kaçının

Tamamı büyük harfle yazılmış ilanları hem okumak zor hem de internet kültüründe karşınızdaki kişiye bağırmak anlamına geliyor.  İlan metninizde argodan ve beylik söylemlerden uzak durun. “Binicisine özel”, “İlk gelen alır”, “Emsalsiz” gibi yanlı ifadeler yerine bırakın buna potansiyel alıcı karar versin.

Az yakıyorsa, övünün övünebildiğiniz kadar

Dünya’nın en pahalı benzinini kullandığımız ülkemizde, yakıt tasarruflu araçlar çok daha cazip. Eğer yakıt tarafında aracınızın bir avantajı varsa mutlaka değinin.

Modifiyeler, Ekstralar

Full, full+full gibi anlatımlar yerine, aracınıza eklediğiniz her ekstrayı anlatın. Yeni bir stereo müzik sistemi mi yaptırdınız, özel lastikler mi taktırdınız veya son model bir alarm sisteminiz mi var?  Ya da yan airbagler, GPS gibi ekstralarınız mı var? Mutlaka bahsedin.

Fotoğraflar

Fotoğraflı ilanlar, fotoğrafsız ilanlara göre iki kat daha fazla görüntüleniyor. Tasit.com’da ilanlarınıza ücretsiz olarak 10 fotoğraf yükleyebiliyorsunuz. Aracınızın fotoğrafını çekerken dikkat etmeniz gerekenlerle ilgili şu yazımıza bir göz atmak isteyebilirsiniz. Ayrıca araba ilanı için şu 10 fotoğrafı da asla çekmeyin.

İlanınızı daha da dikkat çekici bir hale getirmek için

Yüzbinlerce otomobil ilanı arasından bir bakışta göze çarpmak isterseniz, Tasit.com dopinglerini kullanabilirsiniz. Çok küçük bütçeler ayırarak, vitrin dopingleri ile anasayfada görüntülenebilir, listeleme dopingleri ile en üst sıralarda listelenebilir,  çerçeve içinde veya farklı renkte görüntülenebilir, kalın harflerle yazılmasını sağlayabilirsiniz.

 

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar